Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) upozorňuje na akútny problém nedostatočných kapacít v základných školách v Bratislavskom kraji. Ako združenie zdôraznilo, situácia je vážna tak v mestskej časti Bratislava Ružinov, ako aj v Senci.
Podľa starostu mestskej časti Bratislava Ružinov a predsedu Regionálneho združenia mestských častí hlavného mesta Bratislava Martina Chrena majú samosprávy v Bratislavskom kraji rozpracovaných 12 projektov za 50 miliónov eur. Dostupné zdroje financovania pre obce na základné školy vo viac rozvinutom bratislavskom regióne sú však obmedzené a v nízkej alokácii v porovnaní s potrebou tohto regiónu.
Situáciu zhoršujú ukrajinské deti
V Senci podľa ZMOSu hrozí, že budúci rok mesto vypovie zmluvy o školských obvodoch. Podľa slov primátora mesta Senca a predsedu Regionálneho združenia obcí Podunajskej oblasti Pavla Kvála mesto uspokojuje potreby svojich obyvateľov a obyvateľov spádových území na základe zmluvy o školských obvodoch v piatich základných školách, z ktorých jedna je národnostná s vyučovacím jazykom maďarským. Na území mesta sa nachádza aj jedna súkromná základná škola.
ZMOS nesúhlasí s prechodom financovania škôlok pod štát, ministra školstva žiada o urýchlené rokovania
Problém s nedostatočnými kapacitami podľa ZMOS prehlbuje aj plánovaná povinná školská dochádzka ukrajinských detí.
„Situácia, v ktorej sa nachádzajú naše mestá a obce, je znepokojujúca. Na jednej strane čelíme výraznému preľudneniu v mestských aglomeráciách, kde kapacity základných škôl už teraz nedokážu pokryť rastúci dopyt po vzdelaní pre naše deti. Na druhej strane, máme regióny, ktoré sa vyľudňujú a kde sa školy zatvárajú z dôvodu nedostatku žiakov,“ uviedol šéf ZMOS Jozef Božik. V tejto súvislosti apeluje na vládu a príslušné ministerstvá, aby urýchlene prijali opatrenia na riešenie tejto situácie.
Združenie je pripravené spolupracovať
„Je nevyhnutné adresne investovať alebo hľadať finančné možnosti do rozšírenia kapacít existujúcich škôl v preľudnených oblastiach a zároveň podporiť regionálne rozvojové programy, ktoré by zabránili ďalšiemu vyľudňovaniu vidieka,“ zdôraznil predseda ZMOS.
Slovensko trápi nedostatok materských škôl. Na zlepšenie situácie potrebujú od štátu peniaze a systémové zmeny
Združenie je podľa Božika pripravené aktívne spolupracovať s vládou, samosprávami a ďalšími partnermi na vytváraní dlhodobých stratégií, ktoré zabezpečia rovnomerné rozdelenie vzdelávacích kapacít a podporia udržateľný rozvoj všetkých regiónov Slovenska.
„Veríme, že spoločne dokážeme vytvoriť podmienky, v ktorých budú všetky deti mať prístup ku kvalitnému vzdelaniu bez ohľadu na miesto ich bydliska,“ dodal.