- aktualizované 9. marca, 14:40
Novela vysokoškolského zákona, ktorá má byť v najbližších dňoch prerokovaná v Národnej rade SR, predstavuje hrozbu zrušenia samosprávneho riadenia fakúlt.
Uviedol to dekan Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave Juraj Šteňo na dnešnej tlačovej konferencii. Ak by sa novela prijala, mohla by podľa Šteňa zdeformovať pracovné vzťahy tak, že by to možno nenávratne narušilo činnosť fakúlt.
Na protest prerušili výučbu
Viacerí dekani zvolili prerušenie výučby ako formu tvrdého protestu proti novele. Výučba by mala byť prerušená 21. februára a následne v dňoch rokovania Národnej rady SR o novele zákona o vysokých školách.
Zástupcovia vysokých škol rokovali s ministerstvom školstva o novele vysokoškolského zákona, Šofranko hovorí o úspechu
Podľa vývoja situácie zvážia pokračovanie protestu. Dekani fakúlt vysokých škôl SR vo svojom vyhlásení upozornili, že schválením novely zákona v terajšom znení bude vedenie fakúlt volené nie celou akademickou obcou cez demokraticky zvolených členov akademických senátov, ale vyberané úzkou skupinou ľudí.
Požiadavky vysokých škôl
Predseda Rady vysokých škôl SR (RVŠ SR) Martin Putala podotkol, že s danou novelou zákona „zápasia“ s ministerstvom od začiatku roka 2021.
Vysoké školy dostali akreditáciu na 74 nových programov, prispôsobujú sa praxi
Priblížil, že RVŠ SR vyzvala akademické senáty fakúlt, aby sa slobodne k novele vyjadrili. Z prieskumu RVŠ SR vyplynulo, že zo 106 fakúlt verejných vysokých škôl sa 83 priamo postavilo za požiadavky RVŠ SR.
Voľba rektora
Vedúci fakúlt žiadajú v novele zákona ponechať voľbu kandidáta rektora verejnej vysokej školy vo výhradnej kompetencii akademického senátu za podmienok určených štatútom vysokej školy.
Stredoškoláci sa maturite tento rok nevyhnú, Gröhling predstavil termíny písomných a ústnych skúšok (video)
Tiež chcú, aby akademický senát fakulty volil dekana. Aj rozhodovanie o nakladaní s majetkom vysokej školy by malo ostať v rukách akademického senátu.
Vysoké školy si tiež chcú stanoviť kritériá v oblasti pedagogickej a tvorivej činnosti na obsadzovanie pracovných miest vysokoškolských učiteľov. Navyše v správnej rade školy by mala mať zastúpenie zamestnanecká časť akademickej obce.
Diskutujú každý deň
Minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling (SaS) počas rokovania vlády uviedol, že s akademickou obcou o novele zákona diskutujú každý deň. Podotkol, že aj teraz odchádza na takéto rokovanie.
„Tento proces je momentálne v Národnej rade SR v rukách poslancov. My s nimi rokujeme o kompromisných návrhoch, aby sme sa posunuli ďalej,“ povedal. Zároveň odmietol, že by súčasný návrh novely priniesol politizáciu vysokých škôl.