Viac ako stovka učiteľov má za sebou školenie, získali nové poznatky o digitálnych nástrojoch pre výučbu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Ako táto organizácia informovala, išlo o úvodné školenie pre účastníctvo programu Digitálne kompetencie pre učiteľov. V rámci školenia sa učitelia venovali kľúčovým témam, ktoré vzdelávací program ponúka.

Každý z učiteľov si vyberie tému

„Obsah vzdelávania je určený učiteľom a školským digitálnym koordinátorom, ktorí sa naučia pracovať s inovatívnymi nástrojmi a metódami na budovanie digitálnych zručností žiakov a povedomia o digitálnej bezpečnosti. Stanú sa tak svojim kolegom odbornou oporou, aby spoločne prispievali k rozvoju zručností potrebných pre uplatnenie sa mladej generácie na trhu práce,“ priblížila organizácia s tým, že každý z učiteľov si na konci školenia vyberie tému, ktorej by sa mal so žiactvom a kolegami počas celého školského roka venovať.

Pedagógovia sa v rámci školenia zúčastnili viacerých prednášok a workshopov vedených odborníkmi z technologického sektora. Program sa zameral na praktické využitie digitálnych nástrojov vo výučbe. Učitelia sa napríklad venovali bezpečnosti na internete a tomu, ako chrániť deti i seba pred kybernetickými hrozbami.

Jednoduché programovanie aj používanie umelej inteligencie

Naučili sa tiež niečo o programovaní jednoduchých elektrických zariadení či tom, ako možno využiť digitálne hry na zvyšovanie motivácie a záujmu žiactva o učenie. Účastníctvo školenia si tiež osvojilo mäkké zručnosti potrebné pre efektívnu komunikáciu, a tiež sa naučilo používať nástroje umelej inteligencie, ktoré sú využiteľné vo vzdelávaní.

„Veríme, že vďaka tomuto školeniu budú naši učitelia schopní lepšie pripraviť žiakov na život v digitálnom veku,“ uviedla programová manažérka Digitálnych kompetencií pre učiteľov Monika Spótová. Školenie sa konalo v priestoroch Slovenskej technickej univerzity v Bratislave, na Fakulte informatiky a informačných technológií, pod záštitou jej dekana Ivana Kotuliaka.

„Inovácie vo vzdelávaní sú názornou realizáciou kurikulárnej reformy, ktorú pripravilo Ministerstvo školstva. Viac ako 400 základných škôl začne od septembra 2024 učiť podľa nového kurikula základného vzdelávania. Hlavným cieľom zmien je práve zlepšenie gramotností a zručností žiakov a žiačok potrebných pre 21. storočie,“ uvádza organizácia Junior Achievement Slovensko.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Junior Achievement SlovenskoMinisterstvo školstva výskumu vývoja a mládeže SRSTU Slovenská technická univerzita