Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach (UPJŠ) má simulátorové centrum na svetovej úrovni. Centrum simulátorovej a virtuálnej medicíny má viac než 30 simulátorov v 24 miestnostiach na ploche vyše 900 metrov štvorcových, ide o najväčší takýto výučbový priestor na Slovensku.
Posun v praktickej výučbe
Ako uviedlo Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže (MŠVVaM) SR, centrum prináša nový pohľad na moderné riešenia vo výučbe a plní zásadnú rolu pri vzdelávaní študentstva lekárskych aj nelekárskych odborov.
„Štátni tajomníci Róbert Zsembera a Ján Hrinko sa spolu s vedením univerzity zhodli, že špičkové vybavenie centra posunie praktickú výučbu klinických predmetov, a to bez zaťaženia pacientov. Veľkou výhodou podľa štátnych tajomníkov je tiež to, že v centre sa uskutočňuje praktická výučba pre všetky ročníky v rôznych študijných programov,“ uviedlo ministerstvo školstva.
Tento rok podalo žiadosť o štipendium pre talentovaných domácich študentov skoro 4 600 záujemcov
Stalo sa tak počas návštevy delegácie rezortu školstva na UPJŠ v Košiciach. Ministerstvo podotklo, že pre jeho zástupcov to bola i inšpirácia, keďže MŠVVaM SR plánuje v dohľadnom čase vyhlásiť výzvu z Európskych štrukturálnych a investičných fondov na budovanie vysokoškolských simulačných centier. Malo by ísť o desiatky miliónov eur.
Prednáška docentky Rabajdovej
Počas návštevy UPJŠ delegácia ministerstva školstva diskutovala s vedením univerzity aj o aktuálnych témach vysokého školstva, možnostiach projektov na modernizácie a rekonštrukcie vysokých škôl a internátov, ale aj o uľahčení procesov verejného obstarávania.
„Zaujímavou časťou stretnutia bola taktiež prednáška docentky Miroslavy Rabajdovej z Ústavu lekárskej a klinickej biochémie, ktorá predstavila prítomným projekt malých reforiem medicínskeho vzdelávania. Jedným z výsledkov reformy by mal byť lekár s kompetenciami založenými na dátach a najlepších praktikách,“ dopĺňa MŠVVaM SR.
Internáty bratislavských univerzít čaká v lete rekonštrukcia, so začiatkom akademického roka sa zníži ich kapacita
Štátny tajomník Zsembera tiež ocenil prístup univerzity, ktorá sa spolu s fakultami svojmu študentstvu usiluje zabezpečiť kvalitné priestory na výučbu. Podotkol tiež, že na Slovensku potrebujeme posilniť kvalitnú vysokoškolskú infraštruktúru. Po návšteve všetkých troch košických univerzít tiež skonštatoval, že úroveň vzdelávania je na nich medzinárodná a porovnateľná s univerzitami vo svete.
Moderné technológie vo vzdelávaní
„Naša univerzita predstavuje unikátnu kombináciu fakúlt, ktoré sú pripravené ponúknuť to najkvalitnejšie vzdelanie. Rýchle zavedenie moderných technológií do vyučovacieho procesu, vrátane simulátorových či virtuálnych metód, ako aj aplikovanie umelej inteligencie sa stane základom našej konkurencieschopnosti, čo sa potvrdilo v prípade lekárskej fakulty a jej Centra simulátorovej a virtuálnej medicíny. Každá fakulta a pracovisko si zaslúžia rešpekt, uznanie a dôstojné priestory pre svoj rozvoj. Otvorený a úprimný dialóg, vzájomná úcta a rešpektovanie záujmov všetkých dotknutých subjektov sú jedinou cestou k naplneniu výziev, ktoré nás čakajú. Naši študenti, ako budúcnosť našej krajiny, túto investíciu v podobe inovatívnych metód výučby určite veľmi ocenia a odmenia nás zvyšovaním úrovne vzdelania v celej spoločnosti,“ uviedol rektor UPJŠ Daniel Pella.
Nedostatok zdrojov vo vysokom školstve môže súvisieť aj s neefektívnosťou, tú INESS vidí ako výsledok dvoch faktorov
Zdôraznil, že je mladá a vzdelaná generácia je zárukou pozitívnych trendov, dodal, že ich úlohou je vytváranie podmienok pre túto generáciu tak, aby boli porovnateľné s tými najlepšími. Za určitú záruku toho, že sú na dobrej ceste považuje to, že UPJŠ študujú študenti z vyše 60 štátov sveta.
Dobrá povesť absolventov
UPJŠ patrí medzi významné a uznávané vzdelávacie a vedecké inštitúcie. V súčasnosti má päť fakúlt, a to lekársku, prírodovedeckú, filozofickú, právnickú a fakultu verejnej správy.
„Absolventi tejto druhej najstaršej klasickej slovenskej univerzity majú dobrú povesť doma i v zahraničí,“ doplnil rezort školstva.