BRATISLAVA 28. novembra (WEBNOVINY) – Učitelia v stredu o 18. hodine prerušia štrajk za zlepšenie financovania školstva. Rozhodol o tom štrajkový výbor. Brány škôl sa tak vo štvrtok 29. novembra opäť otvoria.
Odbory svojim rozhodnutím skrížili učiteľom plány. Boli odhodlaní štrajkovať aj celý týždeň. No niektorí sa už vzdali skôr. Štrajk však pokračuje do večera, v Žilinskom kraji štrajkuje vyše 7-tisíc ľudí, v Banskobystrickom kraji ostalo zatvorených vyše 220 škôl.
Zamestnanci školstva odštartovali štrajk v pondelok 26. novembra.
„Dôvodom je, že v utorok sa začali rokovania s predstaviteľmi vlády SR o cieľoch a dôvodoch štrajku za účelom skvalitnenia nášho školstva a prílevu viac finančných prostriedkov hlavne na kvalitu a vzdelávanie,“ povedal po rokovaní šéf školských odborárov Pavel Ondek.
Obrazom: Brány škôl sa zavreli, učitelia vymenili kriedy za transparenty
Nové školské odbory sú pobúrené, chápu to ako prehru
Nič bližšie o návrhoch zatiaľ nie je známe. Vo štvrtok zasadne mimoriadna rada zväzu, ktorá rozhodne o ďalšom postupe. Dokedy bude štrajk prerušený, bude závisieť od ďalšieho vývoja situácie.
Nové školské odbory (NŠO) chápu prerušenie neobmedzeného učiteľského štrajku ako prehru, ústup, zradu a podraz vedenia Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku.
„Považujeme takýto krok za bezprecedentné zneužitie štrajkového potenciálu a taktiež ako krivdu voči tým školským zariadeniam a učiteľom, ktorí napriek svojich chabým výplatám, boli odhodlaní zotrvať v štrajku viac ako tri dni,“ uviedol dnes šéf NŠO Ľudovít Sebelédi. Pripomenul, že vedenie školských odborov dostalo mandát na neobmedzený ostrý štrajk, preto mal pokračovať ďalej bez prerušenia, až do splnenia a podpísania požiadaviek.
NŠO podporili neobmedzený štrajk a nechápu dôvody, pre ktoré štrajkový výbor prerušil štrajk. Aj napriek rokovaniam s vládnymi predstaviteľmi o navýšení platov o slabých desať percent nie je toto dôvodom na jeho prerušenie. „Čo nám budú garantovať ďalšie rokovania, keď sa rokuje bez konkrétnych výsledkov už rok a pol?“ pýta sa Sebelédi, ktorý odporúča všetkým nespokojným učiteľov vstup do NŠO.
Mnoho učiteľov sa dnes podľa neho rozhodovalo, že pokračujú v štrajku. Štrajkovať chcelo ďalej aj Gymnázium Andreja Vrábla v Leviciach. „Študentom sme oznámili, že v štrajku sa pokračuje. Potom, po rozhodnutí štrajkového výboru, sme ich zase informovali, aby prišli do školy, že sa pokračuje vo vyučovaní. Žiaci sa nás pýtajú, čo ste vyrokovali?“ dodal Sebelédi pre agentúru SITA.
Odborári sa stretli s premiérom, rokovania prerušili
Školskí odborári sa v noci stretli s premiérom Robertom Ficom a ministrami, k dohode zatiaľ nedošlo.
Premiér doplnil, že rokovania boli prerušené, odborári si podľa neho vyžiadali čas do stredy budúceho týždňa, aby sa mohli vyjadriť k rozpracovanému memorandu.
Termín ďalších rokovaní zatiaľ nebol určený. Odborári požadujú desaťpercentné zvýšenie platov. Podpredseda odborov Martin Maták sa pre denník Hospodárske noviny vyjadril, že by nepristúpili na 5,5 alebo 6 percent, ale vedeli by akceptovať iné číslo ako desať percent. „To je jeho názor, o týchto veciach musí rozhodnúť mimoriadna rada zväzu,“ zareagoval dnes na jeho vyjadrenia Ondek.
Zamestnanci školstva požadujú desaťpercentné zvýšenie miezd, vláda však učiteľom ponúka zvýšenie platov o päť percent. „Ale ak sa bude čas naťahovať a opäť prídu nejaké negatívne informácie, pokiaľ ide o makroekonomické ukazovatele verejných financií, tak ani táto ponuka možno už nebude na stole,“ doplnil Fico po nočnom rokovaní.
Obrazom: Učitelia zaplnili bratislavské ulice
Väčšina slovenských škôl vstúpila v pondelok do štrajku. V prvý deň sa do neho zapojilo 73,45 percenta zamestnancov základných, 63,62 percenta pracovníkov stredných a 5,09 percenta zamestnancov vysokých škôl. Druhý deň zostala tiež zatvorená väčšina škôl, hoci niekde sa už začalo vyučovať.
Vláda víta rozhodnutie školských odborov prerušiť štrajk, uviedol premiér Robert Fico. Obsah navrhovaného memoranda však odmietol konkretizovať. Nepáči sa mu však ako sa opozícia pokúsila zneužiť štrajk učiteľov.
Rozhodnutie školských odborov podľa premiéra znamená, že návrhy, ktoré im predložili, majú pravdepodobne „nejaké rácio“ a odbory potrebujú čas, aby ich zvážili. Dali si ho do budúcej stredy. Premiér zopakoval, že sú pripravení s odborármi rokovať kedykoľvek a v ktorúkoľvek dennú alebo nočnú hodinu.
„To, čo chceme urobiť a čo navrhujeme školským odborom, je niečo, čo nám mimoriadne komplikuje situáciu vo verejných financiách, pretože utorňajšie prognózy naznačili naozaj mimoriadne negatívny vývoj nielen na Slovensku, ale v celej Európe,“ dodal Fico.
Na nočných rokovaniach s vedením odborov hovorili o tom, aké sú možnosti do budúcnosti z pohľadu štátneho rozpočtu, o rezervách vo vnútri školstva, o postavení súkromného školstva a o rôznych variantoch. Na základe toho vznikol návrh memoranda.
„O tomto memorande budú odborári rokovať a my si počkáme, že či prijmú alebo neprijmú to, čo je v tomto memorande napísané. Preto pokiaľ nie je dohodnuté všetko, nie je dohodnuté nič,“ dodal. Pre dohodu s odborármi bude podľa neho asi treba upravovať aj návrh štátneho rozpočtu.
Rozhodnutie odborov privítal aj minister školstva Dušan Čaplovič. „Pretože o požiadavkách treba rokovať za stolom a nie na ulici,“ zdôraznil. Taktiež neprezradil nič z obsahu navrhovaného memoranda a nechcel povedať, či obsahuje konkrétne čísla. „Ak budeme v budúcnosti niektoré zákony meniť, respektíve urobíme optimalizáciu školskej siete, tak to bude vychádzať predovšetkým z toho, aby sme našli ďalšie zdroje, ktoré by išli tak do platov učiteľov, ako aj do vybavenia našich škôl,“ povedal minister školstva.
Premiér Fico však kritizoval opozíciu, ktorá sa podľa neho pokúsila zneužiť štrajk. „A sú to ľudia, ktorí v rokoch 2010 a 2012 pre školstvo neurobili absolútne nič. Bez akýchkoľvek problémov sa dnes postavia pred kamery a rozprávajú veci bez akýchkoľvek súvislostí a akejkoľvek zodpovednosti,“ dodal.