Študenti Právnickej fakulty Univerzity Komenského (PF UK) organizujú diskusiu k návrhu na zrušenie Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP).
Diskusia o rušení ÚŠP
Na pôde PF UK sa zíde odborná verejnosť z rôznych oblastí justície, sudcovia, advokát, profesor trestného práva, a zúčastniť by sa mal aj špeciálny prokurátor Daniel Lipšic.
VŠMÚ sa pridala k výzve na odstúpenie Šimkovičovej, službu kultúre si zamieňa s mocenským ovládnutím inštitúcií
„Ambíciou študentskej iniciatívy Diskutujme spolu je počúvať a prepájať rôzne názorové prúdy pri odborných právnych témach, akou rušenie Úradu špeciálnej prokuratúry nepochybne je. Práve preto pozvali študenti na akademickú pôdu zástupcov oboch názorových prúdov, ktorí dostanú v diskusii priestor prezentovať svoje odborné argumenty v prospech či neprospech návrhu na zrušenie ÚŠP,“ uviedla iniciatíva Diskutujme spolu.
Akademický senát Univerzity Komenského odsúdil útoky Fica na študenta Janigu, vyzýva na slušnú komunikáciu
Doplnili, že diskusiou by chceli podporiť zmysluplný dialóg, a zároveň reflektovať záujem študentstva porozumieť spoločensky významným témam. Záujem o diskusiu bol taký veľký, že kapacita sály na Filozofickej fakulte bola naplnená za jediný deň. Pre verejnosť je pripravený live stream diskusie na sociálnych sieťach iniciatívy. Sledovať ho možno v utorok o 17:30.
Zúčastniť by sa mal Lipšic či sudca Šamko
Diskusia bude realizovaná v dvoch paneloch, ktoré bude moderovať novinár a vysokoškolský pedagóg PF UK Peter Hanák. Diskutujúcimi budú členka súdnej rady a sudkyňa Krajského súdu v Bratislave Marcela Kosová, predseda Špecializovaného trestného súdu Ján Hrubala, špeciálny prokurátor Daniel Lipšic, advokát Peter Erdö, profesor trestného práva Tomáš Strémy, prokurátor ÚŠP Matúš Harkabus, a tiež člen súdnej rady a sudca Krajského súdu v Bratislave Peter Šamko.
Zástupcovia študentov sa vymedzili voči útokom od politikov, od Fica žiadajú ospravedlnenie
„Odborná právna diskusia sa bude netradične konať na pôde Filozofickej fakulty UK, ktorá podporila študentov a študentky v situácii, keď senát Právnickej fakulty UK označil odbornú študentskú diskusiu za politizáciu akademickej pôdy. Dekan právnickej fakulty UK Eduard Burda navrhol študentkám a študentom, aby sa o tejto téme diskutovalo až po tom, ako v parlamente prebehne hlasovanie o novelách trestných kódexov,“ uviedla iniciatíva. Doplnila tiež, že Burda bol toho názoru, že o predmetnej téme by sa malo diskutovať až vtedy, keď nebude „politicky živá“.
Vysoké školy dostanú o vyše 122 miliónov viac, dotácie bude prvýkrát ovplyvňovať kvalita
„Nerozumieme, aký význam by mala diskusia o zrušení ÚŠP, ktorá by sa konala až po zrušení ÚŠP,“ priblížil postoj študentov doktorand z PF UK Juraj Plaza.
Diskusie aj na sociálnych sieťach
„Študenti chcú diskutovať aj naďalej. Postupne pracujú na vybudovaní platformy, ktorej cieľom je vytvárať priestor pre slušnú, vecnú a odbornú diskusiu na aktuálne spoločenské témy. Cieľom platformy s názvom Diskutujme spolu je v moderovanej diskusii prinášať názory zástupcov oboch strán názorového spektra. Iniciátori plánujú aj naďalej otvárať diskusie pre verejnosť aj prostredníctvom sociálnych sietí,“ uzavrela iniciatíva.
Na najbližších prijímacích skúškach by mohlo byť prijatých na medicínu o 150 viac slovenských študentov (foto)
Študenti PF UK sa ešte minulý rok obrátili na dekana Burdu otvoreným listom, v ktorom apelovali na diskusiu ohľadom Burdových výrokov o ÚŠP.