VŠMÚ sa pridala k výzve na odstúpenie Šimkovičovej, službu kultúre si zamieňa s mocenským ovládnutím inštitúcií

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Budova Filmovej a televíznej fakulty Vysokej školy muzických umení v Bratislave. Foto: www.facebook.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Filmová a televízna fakulta Vysokej školy múzických umení (FTF VŠMÚ) v Bratislave sa pridala k výzve na odstúpenie ministerky kultúry Martiny Šimkovičovej (nom. SNS) z funkcie. Akademický senát fakulty sa nazdáva, že ministerka plánuje likvidačné kroky, a to bez dialógu s kultúrnou obcou.

Deštrukcia kultúrnych inštitúcií

Cieľom týchto krokov je podľa fakulty ovládnutie umeleckých fondov a snaha o mediálny politický vplyv. Predstavitelia senátu navyše pripomínajú, že homofóbne či dehonestujúce vyjadrenia šéfky rezortu kultúry nasmerované k menšinám nepatria do výbavy politického predstaviteľa krajiny Európskej únie.

Ako členovia akademického senátu FTF VŠMÚ nemôžeme mlčať, keď sa pred našimi očami odohráva pokus o systémovú deštrukciu fungujúcich umeleckých a kultúrnych inštitúcií, od ktorých je závislý celý rad jednotlivcov, organizácií a v neposlednom rade aj budúcnosť našich študentov,“ uviedol akademický senát fakulty vo svojom stanovisku.

Odmietanie politického vplyvu

Zároveň odmietajú akýkoľvek politický vplyv v kultúre a umení. „Máme opodstatnené pochybnosti o tom, či súčasná ministerka kultúry skutočne zastupuje kultúrnu obec alebo bola na túto pozíciu dosadená, aby proti kultúrnej obci bojovala,“ dodal senát.

Akademický senát VŠMÚ sa taktiež pripojil k výzve na odstúpenie ministerky. Tvrdí, že Šimkovičová nemá osobnostné ani odborné kvality pre výkon verejnej funkcie.

Odvádzanie pozornosti od naliehavých problémov

Súčasne vysoká škola ostro odsudzuje formu i obsah, ktoré sú súčasťou komunikácie ministerstva kultúry. Ich komunikácia podľa školy odvádza pozornosť od riešenia naliehavých problémov personálne či finančne poddimenzovaného sektora kultúry prostredníctvom šírenia nenávisti voči LGBTI+ komunite a účelovou manipuláciou s faktami.

Ministerka kultúry Šimkovičová a jej politickí partneri si zamieňajú službu sfére kultúry s mocenským ovládnutím inštitúcií. Namiesto relevantných analýz pripravených v súčinnosti s odbornou verejnosťou sa ministerka vyhýba priamej diskusii,“ uviedol senát VŠMÚ.

Petícia kultúrnej obce

Aktuálne je pod petíciou podpísaných približne 169-tisíc ľudí, čo je viac, než tých, ktorí volili Šimkovičovú či dokonca Slovenskú národnú stranu (SNS) v septembrových parlamentných voľbách. Petíciu iniciovali zástupcovia kultúrnej obce. Dianie v rezorte kultúry podľa nich ukazuje, že ministerka si zamieňa výkon verejnej funkcie v demokratickom a právnom štáte s autokratickým výkonom moci.

Výkon verejnej funkcie je službou vo verejnom záujme, v prípade rezortu kultúry sme však my, pracovníci odvetvia kultúry, svedkami presného opaku. Rozhodnutia sú realizované bez akejkoľvek verejnej diskusie alebo bez rokovaní s odbornou verejnosťou. Žiadna odborná vízia vedenia rezortnej politiky nebola z vašej strany prezentovaná a nie je jasné, ako by mali jednotlivé rozhodnutia smerovať k rozvoju odvetvia,“ uvádza sa vo výzve.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Martina Šimkovičová
Firmy a inštitúcie Európska úniaMK Ministerstvo kultúry SRSNS Slovenská národná strana