BRATISLAVA 30. decembra (WEBNOVINY) – Správa o stave školstva na Slovensku, ktorá v najbližších rokoch sľubuje zvyšovanie peňazí do školstva, sa ani do konca tohto roka nedostala na rokovanie vlády.
Minister školstva Dušan Čaplovič sa v správe zaviazal, že každoročne, a to v roku 2014, 2015 a 2016 pôjde do školstva o 130 miliónov eur viac.
„Existuje tu určité sklamanie, že doteraz správu vláda neschválila. Bolo by prínosom pre školstvo, keby k dokumentu vyjadrila súhlas vláda a potom parlament,“ uviedol predseda Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku Pavel Ondek.
O správu žiadali už pred rokom
Ak sa tak nestane, rada školských odborov sa bude zaoberať tým, čo podniknú ďalej. „Uplynula už polovica vládneho obdobia, žiadali sme o to pred rokom. Neviem, či je to teraz vôbec podstatné,“ hovorí o schválení správy opozičný poslanec Miroslav Beblavý (nezaradený).
Navyše sa podľa neho správa stane v najbližších mesiacoch pravdepodobne len predvolebným dokumentom.
Beblavý sa tiež obáva, že do školstva nepôjde každoročne reálne o 130 miliónov eur viac, keďže v sume sú zahrnuté financie z domácich zdrojov, ale aj z eurofondov. „Je to klasický príklad toho, ako chce ministerstvo školstva ostatným zalepiť oči,“ dodal.
K vypracovaniu správy o stave školstva zaviazal ministra školstva parlament po minuloročných protestoch učiteľov. Konala sa k nej i verejná diskusia, ktorá sa skončila 30. júna. Po zapracovaní pripomienok verejnosti zverejnili nové znenie správy v septembri, do konca mesiaca sa mala dostať na rokovanie vlády.
Nestalo sa tak však ani do konca roka 2013. „Správa je pripravená na predloženie do vlády, pri zachovaní definovaných záväzkov a mnou garantovaného cieľa zvýšenia platov pedagogických a odborných pracovníkov základných a stredných škôl do roku 2016 na 1,2 – násobku priemerného platu zamestnancov v národnom hospodárstve,“ hovorí minister školstva Dušan Čaplovič. Problém je podľa neho pri vysokom školstve.
Rezort mal k správe výhrady
Koncepciu rozvoja vysokého školstva do roku 2020, ktorú pripravovala expertná skupina na ministerstve, treba teraz podľa neho zosúladiť s cieľmi v správe o stave školstva. „Žiaľ, zástupcovia vysokoškolskej obce k správe takmer nemali pripomienky, ktoré teraz uplatňujú v koncepcii,“ hovorí šéf rezortu školstva.
K finančným záväzkom v správe mal však výhrady rezort financií. Minister školstva ešte v novembri hovoril, že to je dôvod, prečo sa správa ešte neobjavila na rokovaní vlády a že si musí ešte s ministrom financií vyjasniť, koľko pôjde peňazí z eurofondov a koľko z domácich zdrojov.
Čaplovič sa odvolával na peniaze
Ministerstvo financií vznieslo k správe zásadnú pripomienku, v ktorej rezort nesúhlasil s úlohou pre ministra financií vyčleniť v rokoch 2014 až 2016 nárast prostriedkov do školstva každý rok o 130 miliónov. Podľa rezortu totiž „nie je vypracovaná doložka vybraných vplyvov a nie sú známe celkové vplyvy vyplývajúce z predloženého materiálu“, píše sa v zásadnej pripomienke rezortu financií.
Čaplovič v novembri hovoril, že správa pôjde do vlády vtedy, keď budú nielen pre rok 2014, ale aj 2015 a 2016 peniaze do školstva kryté. „Správa, ktorá je pripravená, pôjde do vlády vtedy, keď bude mať jasne zadefinované, že tie peniaze tam budú,“ povedal koncom novembra minister školstva.