Prezidentka SR Zuzana Čaputová vrátila parlamentu na opätovné prerokovanie novelu školského zákona, ktorou sa má od 1. septembra tohto roka zaviesť na školách tretia hodina telesnej výchovy.
Prezidentka navrhuje posunúť účinnosť schváleného zákona na 1. september 2025 bez ohľadu na typ základnej školy a bez ohľadu na to, či škola disponuje telocvičňou. Informoval o tom hovorca prezidentky SR Martin Strižinec.
Odborné stanoviská
Hlava štátu upozorňuje na viacero problémov, ktoré by na základe prijatého zákona školám vznikli.
Problematika úpravy počtu hodín telesnej a športovej výchovy má byť podľa nej predovšetkým odbornou a nie politickou otázkou, aby bolo možné posúdiť a zohľadniť personálne, priestorové a materiálno-technické zabezpečenie škôl.
Extrémizmus a nenávisť do škôl nepatria. Stredoškolákov pobúril dezinformátor Laurinc v maturitnej komisii
Prezidentka sa rozhodla zákon vrátiť aj na základe odborných stanovísk ministerstva školstva, Štátnej školskej inšpekcie, predstaviteľov profesijných organizácií regionálneho školstva a Odborového zväzu školstva, ktoré jej boli doručené.
Vyplýva z nich, že schválený zákon by bol v praxi s účinnosťou od 1. septembra 2023 nevykonateľný aj pre tie školy, ktoré majú prístup k telocvični a spôsobil by závažný zásah do výchovno-vzdelávacej činnosti škôl.
Telocvikárov je nedostatok
Zvýšením počtu hodín telesnej a športovej výchovy by sa podľa Čaputovej znížili vyučovacie hodiny v iných predmetoch, čo môže mať za následok znižovanie úväzkov učiteľov aj ich miezd.
Naopak, na zabezpečenie zvýšeného počtu hodín telesnej a športovej výchovy by boli potrebné výberové konania na učiteľov telesnej a športovej výchovy, ktorých je už teraz nedostatok.
Ministerstvo školstva schválilo kurikulárnu reformu, zameria sa na samostatné myslenie žiakov
Problémom je podľa prezidentky aj reálne priestorové a materiálno-technické zabezpečenie škôl, ktoré disponujú telocvičňou, keďže podľa dát Štátnej školskej inšpekcie až polovica škôl nemá vlastnú telocvičňu.
„Na prijatie potrebných zmien teda školy potrebujú viac času ako len tri letné mesiace,“ upozorňuje Čaputová.
Rozdielne zaobchádzanie
Prezidentka má v neposlednom rade voči schválenému zákonu aj ústavnoprávnu výhradu týkajúcu sa odkladu jeho účinnosti.
V zákone sa totiž rozdielne zaobchádza s cirkevnými školami v porovnaní s ostatnými základnými školami. Odôvodnenie uvedenej schválenej úpravy je podľa prezidentky nedostatočné.