Odborový zväz pracovníkov školstva a vedy na Slovensku (OZ školstva) nemieni podpísať Kolektívnu zmluvu vyššieho stupňa na roky 2025 – 2026. Vyplýva to zo záverov mimoriadneho rokovania Rady zväzu, ktoré zvolal predseda OZ školstva Pavel Ondek po štvrtom kole kolektívneho vyjednávania, ktoré sa konalo pred niekoľkými dňami.
Dlhodobé požiadavky
Rada zväzu ocenila benefity dosiahnuté vyjednávaním, ako napríklad priaznivejšiu úpravu dĺžky pracovného času, viac dovolenky oproti Zákonníku práce, navýšenie odchodného a odstupného o jeden funkčný plat nad rozsah zákona či príspevok na doplnkové dôchodkové sporenie a takzvané sick days. Zároveň ale OZ školstva nepovažuje dohodnutú jednorazovú odmenu vo výške 800 eur v budúcom roku a navýšenie tarifných platov od januára 2026 za dostatočné. Odborári zdôraznili, že to nenapĺňa ich dlhodobé požiadavky ani záväzky vlády z jej programového vyhlásenia.
Ministerstvo školstva plánuje aj úpravy v prípade záverečných prác študentov
„Upozorňujeme, že valorizácia tarifných platov o 5 percent za obdobie 3 rokov (2024 – 2026) je neprijateľne nízka, spôsobí pokles reálnych platov zamestnancov školstva z dôvodu inflácie a nezaručí zvyšovanie ich životnej úrovne ani zvýšenie atraktívnosti jednotlivých profesií pôsobiacich v školstve,“ vystríhajú.
Kritická situácia
OZ školstva tiež upozornil, že podľa prognóz by na Slovensku v najbližších rokoch mali chýbať stovky pedagógov. Rovnako poukazuje aj na to, že okrem pedagogických a odborných zamestnancov je situácia kritická aj v prípade nepedagogických zamestnancov, u ktorých sa tarifné platy hýbu pod úrovňou minimálnej mzdy a podľa odborárov im hrozí ďalší prepad.
Zsembera: Opäť sa otvárame svetu a chceme byť atraktívni aj pre zahraničie (rozhovor)
„Riaditelia tak musia týmto zamestnancom doplácať zo zdrojov, ktoré používajú na odmeny či osobné príplatky. Zároveň tým dochádza k vyrovnávaniu platových rozdielov medzi jednotlivými tarifnými triedami a platovými stupňami bez ohľadu na dĺžku praxe a rozdielne požiadavky na kvalifikáciu,“ uvádza OZ školstva. Poznamenáva tiež, že ani súčasná vláda sa nevenujte tejto dlhodobo zanedbávanej problematike.
Investícia do spoločnosti
„Uvedomujeme si potrebu konsolidácie verejných financií, ale zdôrazňujeme, že výchova a vzdelávanie majú byť vnímané ako investícia do budúcej prosperity celej spoločnosti a pri prerozdeľovaní zdrojov štátu musia byť považované za prioritu,“ akcentuje OZ školstva.
Drucker: Sieť stredných škôl čaká významná zmena, samosprávne kraje predložili 67 optimalizačných projektov (video)
Z uvedených dôvodov Rada zväzu rozhodla o nepodpísaní Kolektívnej zmluvy vyššieho stupňa na roky 2025 a 2026, varuje, že dôsledkom môže byť to, že nebude zaručený sociálny zmier a vzniknú i predpoklady na ďalšie rokovania, a možno i nátlakové aktivity.