Slovenská národná strana (SNS) podá na septembrovú schôdzu parlamentu zákon o regulácii sexuálnej výchovy na školách. Zákon, ktorý predložili poslanec Richard Vašečka a poslankyňa Anna Záborská (klub Slovensko, Za ľudí, KÚ) bol podľa strany nekomplexný.
SNS navrhne aj to, aby základné a stredné školy prísne dodržiavali učebné osnovy, aby tak rodičia vedeli kto, kedy a ako vzdeláva ich deti v oblasti sexuálneho správania.
Distribúcia učebného materiálu
„Novelou zákona bude možné distribuovať učebný materiál a tlačovinu schválených len príslušným pedagogickým ústavom, resp. príslušnými inštitúciami,“ dodala strana s tým, že sa snažia zabrániť tomu, aby na základné a stredné školy vchádzali kedykoľvek tretie osoby, ako napríklad aktivisti z tretieho sektoru šíriaci výučbu bez súhlasu rady školy či rodičov.
Poslanci neposunuli do ďalšieho legislatívneho procesu novelu školského zákona, ktorá reaguje na snahy prezentovať kontroverzné myšlienky o sexualite
„Máme na zreteli, že v školách sa majú pohybovať len ľudia, ktorými sú pedagógovia a odborníci v danom odbore,“ uzavrela SNS.
Novelu neposunuli do druhého čítania
Poslanci parlamentu v utorok 18. júna neposunuli novelu školského zákona z dielne Vašečku a Záborskej do druhého čítania. Novelou sa mala zaviesť povinnosť pre školy vopred informovať rodičov o výchove v oblasti sexuálneho správania. Taktiež by škola bola povinná si pred realizáciou výchovy vyžiadať súhlas rodiča.
Prístup vysokých škôl k tehotným študentkám sa upraví. Zmeny čakajú aj študentov, ktorí sa trvalo starajú o dieťa
Právna úprava mala podľa predkladateľov zaradiť medzi princípy výchovy a vzdelávania aj rešpektovanie práv rodičov zabezpečovať výchovu a vzdelávanie v zhode s ich vlastným náboženským, filozofickým a pedagogickým presvedčením.
Kontroverzné myšlienky o sexualite
Poslanci tieto legislatívne zmeny navrhovali už v predchádzajúcom volebnom období, novela vtedy prešla do druhého čítania, avšak nakoniec sa o jej prijatí nehlasovalo.
Parlament odobril novelu zákona o zabezpečovaní kvality vysokoškolského vzdelávania
„Návrh reagoval na prax, keď sa rôzne organizácie, ale aj učitelia snažia na školách prezentovať kontroverzné myšlienky o sexualite, s ktorými môžu mať mnohí rodičia problém. Ide napr. o nevhodné publikácie o tzv. sexuálnej a vzťahovej výchove, ktoré sú ponúkané ako edukačné publikácie na školy,“ priblížil Vašečka.