Poslanci neposunuli do ďalšieho legislatívneho procesu novelu školského zákona, ktorá reaguje na snahy prezentovať kontroverzné myšlienky o sexualite

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Poslanci Anna Záborská a Richard Vašečka (Kresťanská únia). Foto: koláž - SITA Webnoviny
Tento článok pre vás načítala AI.

Poslanci parlamentu v utorok neposunuli novelu školského zákona z dielne zákonodarcov Richarda Vašečku a Anny Záborskej (klub Slovensko, Za ľudí, ) do druhého čítania.

Informovanie rodičov

Ňou sa mala zaviesť povinnosť pre školy vopred informovať rodičov o výchove v oblasti sexuálneho správania. Taktiež by škola bola povinná si pred realizáciou výchovy vyžiadať súhlas rodiča.

Právna úprava mala podľa predkladateľov zaradiť medzi princípy výchovy a vzdelávania aj rešpektovanie práv rodičov zabezpečovať výchovu a vzdelávanie v zhode s ich vlastným náboženským, filozofickým a pedagogickým presvedčením.

Poslanci tieto legislatívne zmeny navrhovali už v predchádzajúcom volebnom období, novela vtedy prešla do druhého čítania, avšak nakoniec sa o jej prijatí nehlasovalo.

Nevhodné publikácie pre školy

„Návrh reagoval na prax, keď sa rôzne organizácie, ale aj učitelia snažia na školách prezentovať kontroverzné myšlienky o sexualite, s ktorými môžu mať mnohí rodičia problém. Ide napr. o nevhodné publikácie o tzv. sexuálnej a vzťahovej výchove, ktoré sú ponúkané ako edukačné publikácie na školy,“ tvrdí Vašečka.

Publikácie idú podľa navrhovateľa mimo rámec výchovy k manželstvu a rodičovstvu a svojou povahou môžu zasiahnuť do práv rodičov na výchovu detí v súlade s ich presvedčením.

Takáto právna úprava by podľa predkladateľov mala pozitívny vplyv na spoluprácu medzi školou a rodičmi, ktorí budú môcť stanoviť základné mantinely a očakávania. Keby rodič neudelí súhlas s výchovou, škola by mala povinnosť zabezpečiť náhradnú činnosť.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Anna ZáborskáRichard Vašečka
Firmy a inštitúcie Kresťanská úniaMatovičovo hnutie SlovenskoZa ľudí