Rezort školstva vyhlásil výzvu Simulačné centrá na vysokých školách. Ako ministerstvo priblížilo, ide o dopytovo orientovanú výzvu z Programu Slovensko, pričom výška európskych prostriedkov na vyčerpanie je 51,6 milióna eur. Cieľom výzvy je podľa slov ministerstva podporiť investíciu na vznik a udržateľnosť simulačných centier a zaradenie simulácie ako štandardného vzdelávacieho nástroja do systému vzdelávania študentov lekárskych a zdravotníckych vied.
Nová výzva
„Posilnenie ľudských zdrojov, prístupnejšie zdravotnícke služby a zlepšovanie kvality zdravotnej starostlivosti. To sú dlhodobé výzvy, s ktorými sa musia vysporiadať aj mnohé európske krajiny,“ uviedlo ministerstvo, ktoré ako jedno z riešení vidí navýšenie počtu študentov na lekárskych fakultách, ktorým treba zabezpečiť kvalitné vzdelávanie zodpovedajúce nárokom zdravotnej starostlivosti v rôznych oblastiach. Podľa ministra školstva Tomáša Druckera (Hlas-SD) by tomu mala napomôcť nová výzva na rozširovanie a modernizáciu simulačných centier.
Drucker: Sieť stredných škôl čaká významná zmena, samosprávne kraje predložili 67 optimalizačných projektov (video)
„Práve tá napomôže k príprave budúcich lekárov a zdravotníkov na klinickú prax. Študenti lekárstva a zdravotníckych vied si na simulátoroch osvoja zručnosti a techniky, ktoré sú potrebné pre výkon ich povolania. Týmto spôsobom sa prepojí výučba s praxou a zároveň sa skvalitnia študijné programy v súlade s európskymi a svetovými trendmi,“ povedal Drucker a doplnil, že financie môžu čerpať všetky fakulty verejných vysokých škôl s lekárskymi a zdravotníckymi študijnými odbormi, a to aj v spolupráci so strednými zdravotníckymi školami.
Simulačná výučba
Ministerstvo školstva priblížilo, že simulačná výučba sa využíva na vzdelávanie v rôznych lekárskych a zdravotníckych odboroch, pričom reálne skúsenosti nahrádzajú kontrolované situácie, ktoré dokážu verne napodobniť realitu, ktorej budú študenti vystavení pri výkone svojho povolania. Budúci lekári a zdravotníci tak môžu trénovať bez obavy, že ohrozia pacienta a svoj postup si môžu opakovať dovtedy, kým to nezvládnu.
Ministerstvo školstva spúšťa nový projekt, zber dát má pomôcť v analýzach dôležitých oblastí
„Študenti sa môžu učiť, ako pristúpiť k urgentným situáciám, ako je astmatický záchvat či infarkt myokardu. To nie je možné robiť v reálnej praxi a skúšať na pacientoch. Na simulátoroch si to nacvičia,“ priblížila prednostka Ústavu medicínskeho vzdelávania a simulácií Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave Silvia Hnilicová.
Kľúčová investícia
Štátny tajomník pre vysoké školstvo a akademický výskum Róbert Zsembera je názoru, že realizácia investície je z dlhodobého hľadiska kľúčová pre štát a spĺňa charakter národného významu. Ako dodal, slovenské lekárske fakulty len prednedávnom získali uznanie Svetovej federácie medicínskeho vzdelávania (WFME).
Kresťanskí demokrati kritizujú Druckerovu reformu školstva, chýbajú v nej riešenia viacerých pálčivých tém (video)
„Toto uznanie predstavuje významný úspech pre systém vysokého školstva na Slovensku a je priamym dôkazom, že zabezpečovanie kvality vzdelávania v oblasti medicíny na Slovensku spĺňa prísne medzinárodné štandardy. Budovanie simulačných centier je ďalším z dôkazov, že zlepšovanie kvality lekárskeho a zdravotníckeho povolanie je jednou z priorít súčasného vedenia rezortu školstva,“ doplnil tajomník.