Lepšia ochrana detí a mladistvých je top témou spoločnosti i vlády. S úmyslom zaviesť kamery v školách prišla vláda po viacerých bombových hrozbách, ktorým čelili naše školy v posledných mesiacoch, ale aj na margo zvýšenej kriminality mladistvých v posledných rokoch.
Pilotná fáza
Na kamerové systémy vláda plánuje vyčleniť takmer 63 miliónov eur. Pilotná fáza tohto projektu by sa mala realizovať na troch školách.
Kontroverzný projekt Eštokovho ministerstva s kamerami na školách sa skončil skôr, ako začal. Liberáli vyzývajú na reálne riešenia
„Aktuálne prebieha analýza a vypracovávanie dokumentácie. Naším plánom je, aby sme kamery na vybraných školách otestovali ešte tento rok,“ spresnil na konferencii Jesenná ITAPA 2024 Martin Hrachala, generálny riaditeľ sekcie informatiky, telekomunikácií a bezpečnosti na Ministerstve vnútra SR. Dodal, že na základe výsledkov analýzy sa bude robiť širšie riešenie, ktoré by chcel rezort stihnúť do septembra 2025.
Zákon o GDPR
Samotný projekt spustenia kamerového systému v školských areáloch vyvolal v spoločnosti veľkú diskusia o tom, či budú systémy schopné detegovať motivovaných útočníkov, ale rovnako vystala otázka dodržiavania zákona o GDPR.
Zavedenie kamier na školách sa oneskorí, podľa Šutaja Eštoka sa musí dotiahnuť technické riešenie
„Ide o bezpečnostné opatrenie, ktorého účelom nie je sledovanie, ale ochrana zariadení a areálov škôl,“ dodal Hrachala.
„Systém je pre nás obrovským prínosom, cítime sa v škole bezpečnejšie. Rovnako to vnímajú deti aj rodičia,“ uviedla Sylvia Lešková, riaditeľka Základnej školy Kulíškova v Bratislave, ktorá bola prvou školou, ktorá kamerový systém zaviedla.
Budú kamery na školách časovanou bombou? Odborník na bezpečnosť sa obáva úniku informácií
Za veľké pozitívum považuje fakt, že bezpečnostným systémom vedia spätne zistiť napríklad aj problémy spojené so šikanou, nevhodným správaním, detegovať vedia aj fajčenie či bez zápachové tzv. vajpovanie na základe detektorov dymu, ktoré sú integrované v systémoch.
Kamery sa pritom podľa Leškovej nachádzajú v spoločných priestoroch, v triedach a na toaletách sa nenachádzajú.
Bezpečnostný systém s umelou inteligenciou
Podľa Andreja Alexieva, riaditeľa v spoločnosti Cogitans pracuje bezpečnostný systém s umelou inteligenciou.
Progresívci masívne šíria strach a paniku, kamery na školách sú podľa Šutaja Eštoka správnym riešením (video)
„Vďaka AI vieme v systéme zadať rôzne požiadavky. Systém tak vie odhaliť, či deti nepoužívajú mobilné zariadenia tam, kde nemajú, nenosia do školy nebezpečné predmety, alebo či sa v externom areáli školy v nočných hodinách napríklad netúlajú cudzie osoby. Výstražný systém vie takéto osoby upozorniť, aby daný areál opustili,“ upozornil Aleksiev na konferencii Jesenná ITAPA 2024.
Budú mať základné aj stredné školy kamery? Šutaj Eštok ich chce zaviesť aj pre bombové hrozby
Zároveň spresnil, že nakoľko zákon EÚ o AI zakazuje použitie biometrických systémov ako je rozpoznávanie správania či biometrická identifikácia, všetky dáta sú podľa jeho slov kryptované a sú uchovávané priamo v kamerách, t.j. neopúšťajú školu. Tváre zároveň nie je možné rozpoznať, až do momentov, kým k nevhodným incidentom nepríde.