- aktualizované 17. mája, 13:53
BRATISLAVA 17. mája (WebNoviny.sk) – Ak sa počas diskusií o povinnej škôlke pre päťročných ukážu kapacitné problémy v škôlkach v niektorom regióne, účinnosť novely sa posunie o rok.
V piatkovej parlamentnej rozprave k návrhu zaviesť povinnú škôlku to uviedol jeden z predkladateľov a predseda školského parlamentného výboru Ľubomír Petrák (Smer-SD). Dnes navrhujú účinnosť od 1. septembra 2020.
Zrýchlenie procesu
Názory koalície v pléne obhajoval len predseda Výboru NR SR pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport Ľubomír Petrák (Smer-SD). Poslanec NR SR a tímlíder strany Sloboda a Solidarita pre školstvo Branislav Gröhling v pléne kritizoval ministerstvo školstva, že návrh namiesto neho predložili traja koaliční poslanci.
Zákon o povinných škôlkach sa neprijíma bez diskusie, obce tak získajú čas na prípravu priestorov
„Príprava na povinné predprimárne vzdelávanie je amatérska,“ uviedol s tým, že na dobudovanie nových miest nie sú financie. „Samotný zákon by bol možno lepší, keby prešiel medzirezortným pripomienkovým konaním. Všetko sa mohlo vydiskutovať,“ uviedol Dostál.
Predseda školského výboru Petrák im oponoval tým, že cieľom predloženia návrhu ako poslaneckého je zrýchlenie procesu. „Kebyže ideme štandardným postupom, tak by sme boli schopní prijímať tento návrh až na konci volebného obdobia. Vtedy by už skôr išlo o volebný boj,“ vysvetlil.
Miesto pre všetky deti
Podľa nezaradenej poslankyne Zuzany Zimenovej by v modernej demokratickej spoločnosti malo byť miesto v škôlke garantované pre všetky deti od troch rokov. Tvrdí, že na zavedenie povinného predprimárneho vzdelávanie nie je pripravené prostredie.
„Vypomstí sa to učiteľkám, no najmä deťom. Povinná škôlka negarantuje dostupnosť ani kvalitu vzdelávania. Mladším deťom to dokonca ešte sťaží šancu navštevovať škôlku. Dopyt je oveľa väčší, než je miest,“ dodala Zimenová.
Podľa Platformy rodín detí so zdravotným znevýhodnením má byť škôlka dostupná pre všetky deti
„Ide o mediálne i spoločensky sledovaný návrh,“ začal svoje vystúpenie v rozprave Petrák. Podľa neho o tom, ako má vyzerať predškolská dochádzka, sa diskutuje už desať rokov.
„Diskusií bolo dosť a treba pristúpiť k realizačným krokom. Vláda vyčlenila na dobudovanie miest v materských školách 15 miliónov eur a cez IROP (Integrovaný regionálny operačný program, pozn. SITA) to je 140 miliónov eur. Čiže 155 miliónov eur na dobudovanie kapacít,“ uviedol v pléne predseda školského parlamentného výboru. Podľa Petráka je zavedenie povinnej škôlky dôležité najmä u detí z marginalizovaných komunít.
Zásah do práv rodiny
Podľa poslankyne NR SR za hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti Anny Verešovej je predškolské vzdelávanie veľmi potrebné. Množstvo rodičov škôlku využíva, ale využíva to slobodne.
„Odmietam zásah štátu do práv rodiny a do ich súkromia. Štát nesmie zasahovať do rodiny, ktorá je funkčná. Nadmerné zasahovanie porušuje práva rodiny,“ vysvetlila.
Predsedníčka poslaneckého klubu OĽaNO Veronika Remišová si myslí, že všetky problémy, ktoré vzniknú zavedením povinnej škôlky, bude riešiť až nová vláda. „Je to nezodpovedné. Zákon ste mali pripraviť na začiatku volebného obdobia,“ uviedla v pléne.
Právo každého poslanca
Ministerstvo školstva tvrdí, že predkladať návrhy zákona je právom každého poslanca NR SR a zároveň súčasťou jeho agendy. Rezort chce zavedením povinnej škôlky dosiahnuť zaškolenosť najmä u detí z marginalizovaných rómskych komunít a zo sociálne znevýhodneného prostredia. „Predpokladáme tiež zlepšenie výsledkov v medzinárodných testovaniach,“ dodalo ministerstvo.
Škôlka má byť pre päťročné deti povinná, Smer-SD, SNS a Most-Híd chcú predĺžiť školskú dochádzku
Parlament sa na aktuálnej 45. schôdzi zaoberá návrhom koaličných poslancov Evy Smolíkovej (SNS), Ľubomíra Petráka (Smer-SD) a Pétera Vörösa (Most-Híd) o zavedení povinnej škôlky pre všetky päťročné deti. Touto právnou úpravou sa povinná školská dochádzka predlžuje zo súčasných desať rokov na jedenásť rokov, pričom povinná školská dochádzka v materskej škole bude trvať jeden školský rok. Účinnosť návrhu novely zákona navrhujú na 1. septembra 2020.