Internacionalizácia slovenských vysokých škôl bude podporená sumou šesť miliónov eur. Prostriedky pochádzajú z Plánu obnovy a odolnosti SR. Ako informovalo ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže (MŠVVaM) SR, čiastka sa rovnomerne rozdelí medzi desať vysokých škôl, a to po 600-tisíc eur pre každú.
Peniaze sú určené na audity v oblasti internacionalizácie akademického prostredia, ich cieľom je preskúmať kvalitu a úspešnosť realizácie iniciatív v oblasti mobility študentstva a zamestnanectva, medzinárodnej spolupráce aj ďalších aktivít vysokých škôl súvisiacich s internacionalizáciou.
Zapojilo sa 13 vysokých škôl
Do výzvy sa mohli zapojiť všetky verejné vysoké školy a výskumné inštitúcie, zapojilo sa 13 vysokých škôl. Podmienky splnili aj tri školy, ktoré podporu nedostali, sú na rezervnom zozname.
SPU v Nitre otvorila prvé univerzitné kreatívne centrum na Slovensku, unikátom je jaskyňa virtuálnej reality (video+foto)
„Táto finančná podpora posilní schopnosť škôl zapojiť sa do medzinárodných akademických a výskumných aktivít. Zároveň chceme posilniť postavenie slovenského akademického prostredia na medzinárodnej scéne a prispieť k prilákaniu a udržaniu talentovaných študentov a výskumníkov na Slovensku,“ avizuje minister školstva Tomáš Drucker (Hlas-SD).
Audity úrovne internacionalizácie
Audity úrovne internacionalizácie by mali podrobne analyzovať kvalitu a efektivitu súčasných aktivít vysokých škôl pri internacionalizácii.
„Audit bude tiež hodnotiť, či školy majú vypracované primerané a efektívne stratégie a plány pre internacionalizáciu,“ uviedlo ministerstvo školstva.
Vysokoškolský titul môže vyjsť rodiča na tisíce eur, je dobré začať na školu šetriť už v útlom veku dieťaťa
Následne by panelom expertov mali byť vypracované odporúčania na implementáciu systémových zmien, na základe ktorých by vysoké školy mali vypracovať akčné plány. Prostriedky z výzvy by mali smerovať aj na implementáciu odporúčaní z týchto auditov.
Dôležitý nástroj
„Internacionalizáciu považujem za dôležitý nástroj v oblasti rozvoja vysokých škôl. Aj vďaka takýmto iniciatívam môžeme posilniť a spropagovať naše vysoké školy v európskom, ale aj celosvetovom rozmere, čo môže priniesť nielen záujem o štúdium na našich vysokých školách, ale aj začiatok rôznych spoluprác s inštitúciami vo svete,“ vyjadril sa štátny tajomník MŠVVaM SR pre vysoké školstvo Róbert Zsembera.
Novela zákona o vysokých školách ide do ďalšieho čítania, mohol by sa ňou upraviť prístup k tehotným študentkám
Doplnil, že do auditov bude zapojených desať domácich i zahraničných expertov na oblasť internacionalizácie. Tí by mali vysoké škol sprevádzať celým procesom.
„Rezort školstva aktuálne pripravuje obsah zmlúv pre prijímateľov tak, aby bolo čerpanie projektov čo najefektívnejšie a najjednoduchšie s ohľadom na dodržané princípy Plánu obnovy a odolnosti SR. Následne pristúpi rezort k zazmluvneniu prijímateľov,“ uvádza rezort školstva.
Zámer do budúcna
Projekty by mali byť implementované do jesene budúceho roka. Ministerstvo tiež avizuje aj zámer do budúcna podporovať iniciatívy, ktoré napomôžu zlepšovaniu efektivity a kvality slovenských vysokých škôl.
Univerzity v Trnave podpísali partnerskú zmluvu o vytvorení konzorcia, výdavky sú stanovené na takmer 25,3 milióna eur
Desiatimi podporenými vysokými školami sú Technická univerzita vo Zvolene, Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach, Technická univerzita v Košiciach, Univerzita Komenského v Bratislave, Slovenská poľnohospodárska univerzita v Nitre, Univerzita sv. Cyrila a Metoda v Trnave, Slovenská technická univerzita v Bratislave, Katolícka univerzita v Ružomberku, Prešovská univerzita v Prešove a Trnavská univerzita.
Bližšie informácie sú dostupné na stránke ministerstva.