Na kvalitnejšie a modernejšie stredoškolské odborné vzdelávanie ide ďalších 10,4 milióna eur z Integrovaného regionálneho operačného programu (IROP) a zo štátneho rozpočtu. Výzva na zvýšenie počtu žiakov stredných odborných škôl (SOŠ) na praktickom vyučovaní nadväzuje na 23-miliónovú výzvu z marca tohto roka, ktorá bola určená pre SOŠ v Banskobystrickom kraji.
Ako informuje Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR (MIRRI SR), o podporu sa v rámci výzvy môžu uchádzať Banskobystrický samosprávny kraj a osem škôl v kraji, ktoré sú zapojené do európskej iniciatívy Catching-up Regions – dobiehajúce regióny.
Podpora zvyšovania kvality štúdia
„Pre úspešnú budúcnosť regiónov je veľmi dôležité, aby v nich mladí ľudia nachádzali perspektívu aj po skončení školy. Aby si vo svojom rodisku našli dobre platenú prácu, aby tam zostali žiť. Vyľudňovanie regiónov je veľkým sociálnym problémom s vážnymi ekonomickými dopadmi. Preto pokračujeme v podpore zvyšovania kvality štúdia na odborných školách a ich lepšieho prepojenia s praxou a potrebami pracovného trhu, aby sa mladí ľudia uplatnili tam, kde žijú,“ povedala vicepremiérka a ministerka investícií Veronika Remišová.
Nová výzva nesmeruje len na odborné školy, ktoré zriaďuje kraj, ale uchádzať o eurofondy sa môže aj kraj samotný. Zámerom je pokračovať v komplexnej podpore ôsmich škôl zapojených do iniciatívy Catching-up Regions, ktorú MIRRI SR koordinuje na národnej úrovni. Cieľom iniciatívy je pomôcť regiónom s nižšou ekonomickou výkonnosťou zavádzať inovácie a lepšie využívať eurofondy. Kľúčová je v tomto procese tiež reforma odborného vzdelávania.
Môžu zrekonštruovať aj internáty
Výzva je určená v Banskej Bystrici pre Strednú priemyselnú školu Jozefa Murgaša, SOŠ Pod Bánošom a Spojenú školu na Školskej ulici, SOŠ služieb a lesníctva v Banskej Štiavnici, Spojenú školu v Detve, SOŠ hotelových služieb a dopravy v Lučenci, SOŠ technickú a agropotravinársku v Rimavskej Sobote a Strednú odbornú školu – Szakközépiskola v Tornali.
„Tieto školy môžu z eurofondov zmodernizovať svoje odborné pracoviská, učebne a dielne, ale tiež zrekonštruovať internáty. Stredné odborné školstvo chceme dostať na úplne novú úroveň. Ak majú byť učebné odbory pre študentov atraktívne, musí sa zlepšiť nielen úroveň vzdelávania, ale študenti tiež potrebujú kvalitné a moderné zázemie,” objasnila Remišová.