Zástupcovia akademickej komunity odovzdajú v utorok 22. marca predsedovi Národnej rady SR (NR SR) Borisovi Kollárovi (Sme rodina) viac ako 20-tisíc podpisov ľudí, ktorí sa podpísali pod petíciu za zachovanie kompetencií akademickej samosprávy.
Hovorkyňa Univerzity Komenského (UK) v Bratislave Lenka Miller tento krok zdôvodnila tým, že parlament by mal v utorok prerokovať novelu zákona o vysokých školách.
Požiadavky vysokých škôl
Miller doplnila, že pozvali aj študentov a zamestnancov vysokých škôl, aby prišli ráno o 9.00 podporiť požiadavky vysokých škôl priamo pred budovu NR SR.
O 9.30 by mali vystúpiť predstavitelia Rady vysokých škôl, Univerzity Komenského v Bratislave a Slovenskej technickej univerzity v Bratislave pred médiami.
„Veríme, že poslanci a poslankyne NR SR si osvoja rozumné pozmeňujúce návrhy Výboru NR pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport tak, aby konečný text zákona bol akceptovateľnejší aj pre širokú akademickú obec,“ uviedla Miller.
Žiadali jej stiahnutie
Novela zákona o vysokých školách, ktorá mala podľa ministerstva školstva zaistiť kvalitnejšie vysoké školstvo, priniesť funkčné miesta docentov a profesorov, financovanie podľa kvality či kratšie externé štúdium, bola v medzirezortnom pripomienkovom konaní do 12. novembra 2021.
Predstavitelia akademickej obce však žiadali jej stiahnutie. Vo svojich stanoviskách z 28. októbra 2021 sa zhodli na tom, že predložená novela nezodpovedá tomu, čo sa dohodlo na kontaktnej skupine, ktorá vznikla v marci, nereflektuje jej požiadavky a politizuje vysoké školy.
Proti novele vznikla 5. novembra 2021 online petícia za zachovanie akademickej samosprávy na vysokých školách, pod ktorú sa doteraz vyzbieralo viac ako 20-tisíc podpisov.
Tiež sa 16. novembra 2021 uskutočnil Zodpovedný protest za slobodné univerzity pred budovou UK v Bratislave na Šafárikovom námestí a pár dní predtým protest Filozofickej fakulty UK.