Zmestila by sa nám staroveká klimatizácia do bytu?

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Oddych pri ventilátore
Dnešné klimatizácie prešli dlhou cestou vývoja www.gettyimages.com

Klimatizácia sa stala neodmysliteľnou súčasťou našich životov. Vďačíme jej za komfort v domácnostiach, v obchodoch aj priemyselných priestoroch. Jej dnešný elegantný, nenápadný a väčšinou biely vzhľad má však dlhú históriu, ktorá siaha až do staroveku.

V starovekom Egypte sa využíval „malqaf“, lapač vetrov. Jeho podstatou boli otvory na streche umiestnené na strategických miestach, aby zachytávali príjemný vetrík a umožnili mu preniknúť do vnútra a ochladzovať interiér.

Podobné techniky na chladenie obytných a verejných priestorov sa využívali napríklad v Mezopotámii a Perzii. Systém „badgir“ bol umiestnený na strechách budov v typicky vežovitej štruktúre. Bol rôznych tvarov a veľkostí a jeho základnou funkciou bolo chytiť prúd vetra a smerovať ho do vnútra budovy. Veterný prúd potom prechádzal cez šachtu a mal chladivý účinok na interiér.

Dodnes sa tieto tradičné techniky ochladzovania využívajú napríklad v oblasti Blízkeho východu a v Iráne.

Keď prírodný vietor už nestačil

Klimatizácia v modernom zmysle slova vznikla v Spojených štátoch amerických v 19. storočí. Začiatky boli založené na princípe chladenia spôsobenom rýchlou expanziou plynov, či ventilátore, ktorý fúkal vzduch cez boxy s ľadom.

Skutočným otcom klimatizácie je dodnes považovaný Carrier Willis – strojný inžinier z New Yorku. Podstatou jeho vynálezu, klimatizačného  zariadenia ATA (1902) bolo vháňanie teplého vzduchu k stočeným trubkám so studenou vodou.

Na trubkách sa vodné pary zrážali, a tak ochladzovali okolitý vzduch. Willis tak navrhol prvý moderný klimatizačný systém vhodný nielen do výrobných závodov, ale neskôr sa začal využívať aj na chladenie vzduchu v komerčných a obytných budovách.

Po úspechu v Spojených štátoch sa klimatizácia postupne rozšírila do celého sveta. V 20. a 30. rokoch 20. storočia sa začala používať v Európe, najmä vo veľkých komerčných a obchodných budovách.

tradičná arabská veterná veža
Systém „badgir“ bol umiestnený na strechách budov www.gettyimages.com

Od nedostupného luxusu až k ionizačným funkciám

Na Slovensku sa prvá klimatizácia objavila v 20. rokoch 20. storočia. Bola však skôr výsadou bohatých a významných inštitúcií a obchodov. Postupne ju inštalovali do väčších hotelov, kaviarní a reštaurácií, kde slúžila na zabezpečenie príjemného prostredia pre hostí. Hlavným spôsobom chladenia bolo vtedy používanie vzduchotechnických jednotiek a chladiacich zariadení s vodou.

V priebehu rokov sa technológia klimatizácie neustále modernizovala. V 80. rokoch 20. storočia sa objavili prvé rozšíriteľné klimatizačné jednotky, ktoré umožnili chladenie väčších priestorov. V nasledujúcich desaťročiach sa začal viac využívať rozvod vzduchu pomocou systémov kanalizácie a rozvodov.

S príchodom 21. storočia sa na Slovensku stala klimatizácia bežnou súčasťou nových budov, obchodných centier, kancelárií a už aj domovov.

aplikácia na ovládanie klimatizácie
Klimatizácia zohľadňuje pohodlie užívateľov www.gettyimages.com

Dôraz na ekologickejšie a energeticky úspornejšie technológie vyvíja tlak aj na výrobcov klimatizácii, tí sa snažia zohľadňovať pohodlie užívateľov aj udržateľnosť životného prostredia. Zároveň moderné klimatizácie ponúkajú širokú škálu pokročilých funkcií a technológií od rôznych senzorov, ktoré monitorujú teplotu a vlhkosť, cez ovládanie mobilnými aplikáciami, sledovanie spotreby energie a čistene vzduchu.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať