Technologické trendy v stavebníctve. Ktorý pomáha najviac?

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
3D tlač v stavebníctve
Tlač múrov domu 3D tlačiarňou www.gettyimages.com

Azda ani nie je sektor, ktorý by neprechádzal modernizáciou. Ako automobilový priemysel, strojárstvo, bankovníctvo, potravinárstvo, či energetika, tak aj stavebníctvo. Aj napriek častej kritike pre svoj konzervativizmus a zdĺhavé spracovávanie dokumentácie, zažíva obdobie modernizácie, digitalizácie, prekvitania technológií a smart riešení.

Stavebné postupy sa v priebehu rokov značne zmenili. Ešte nedávno bolo projektovanie stavieb odkázané na ručné kreslenie a písané plány a komunikácia medzi architektom, projektantom a stavebníkom bola obmedzená.

Stavebné materiály boli oklieštené na používanie dreva, tehly a železa a pri stavebných postupoch bolo veľa manuálnej práce a ručnej sily. Nehovoriac o bezpečnostných štandardoch a enviromentálnych ohľadoch, resp. „neohľadoch“.

Dnes, kedy sledujeme trendy a uprednostňujeme rýchlosť, sa aj stavebné spoločnosti prispôsobujú moderným technologickým smerom, ktoré poskytujú zákazníkovi riešenia v súlade s aktuálnymi potrebami a očakávaniami.

Robotizácia

Robotizácia v stavebníctve zvyšuje produktivitu, zlepšuje presnosť a bezpečnosť práce. Známy je napríklad robotický murár SAM (semi automated mason), ktorý slúži na zvýšenie produktivity pri murárskych prácach. Dvíha tehly, aplikuje maltu a umiestňuje ich na presne určené miesto. Poznáme aj robotické exoskelety, ktoré pomáhajú pracovníkom zvládať ťažké zdvíhacie práce a znižujú riziko zranenia.

SAM 100 in action
Robotický murár SAM pri murárskych prácach                     foto: theconstructionindex.co.uk

BIM (Building Information Modeling)

Ide o 3D virtuálny model stavby. Je to v podstate informačná databáza, ktorá v sebe zahŕňa všetky údaje o stavbe od jej prvotného návrhu, všetkých stupňov projektovej dokumentácie, výstavby, správy, prípadnej rekonštrukcie alebo prestavby až po jej zánik a likvidáciu. Zaručí dokonalú spoluprácu investora, projektanta, rozpočtára, zhotoviteľa a správcu budovy, ktorí si medzi sebou zdieľajú informácie. Vďaka BIMu si dokážeme zvizualizovať projekt ešte pred jeho výstavbou, a tak predchádzame problémom, pracujeme kvalitnejšie a efektívnejšie.

Drony

Využívanie dronov v stavebníctve povýšilo túto technológiu na pomocníka, ktorý dokáže zmapovať rozsiahle plochy a vytvoriť letecké snímky, dokáže preskúmať stavenisko a jeho bezpečnosť, môže kontrolovať ťažko dostupné miesta aj sledovať aktivitu na stavenisku, čo pomáha predchádzať nehodám.

dron v stavebníctve
Dron skúma ťažko dostupné miesta na stavenisku www.gettyimages.com

Prefabrikácia a modulárna výstavba

Pri prefabrikácii sa jednotlivé stavebné prvky vyrobia vopred v závode, transportujú sa na miesto výstavby, kde sa rýchlo a efektívne zložia. Stavba je preto rýchlejšia, no aj lacnejšia a s menšou uhlíkovou stopou. Modulárna výstavba sa zameriava na výrobu celých kontajnerov alebo blokov, ktoré umožňujú flexibilitu miesta a znižujú stavebný odpad v porovnaní s tradičným stavebníctvom.

modulárna výstavba
Výstavba z hotových blokov Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

3D tlač

3D tlač sa v stavebníctve využíva stále viac na vytváranie základných prvkov, dokonca celej budovy. Sľubuje menej odpadu, nakoľko všetky súčasti domov sa tlačia na jednom mieste, a tým pádom aj menej prepravy. Rýchlosť výstavby dosahuje aj niekoľko hodín a originálne sú tiež možnosti tvarov a ornamentov.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia