Zlato nestarne! Viete, ktorá stavba je pokrytá niekoľkými tonami zlata?

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Matrimandir, India
Matrimandir, India gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Zlato, jeden z najcennejších kovov na svete, má v architektúre nezastupiteľné miesto. Nie je to len kov pre luxusné šperky alebo mincovníctvo – je to symbol krásy, bohatstva a duchovného významu. Po tisícročia zdobí sakrálne chrámy aj moderné skvosty, pričom aj dnes sa leskne na najvýznamnejších stavbách. Akú rolu hrá zlato v architektúre a čím nás tak fascinuje?

Zlato ako symbol

Zlato v architektúre nie je len ozdobný prvok, ale symbol, ktorý odráža hodnoty, ambície a duchovnosť. Už v staroveku sa zlato používalo na významných stavbách, aby vyjadrilo bohatstvo a moc. Jeho krása a prestíž pretrvávajú dodnes. Nájdeme ho nielen v historických pamiatkach, ale aj v moderných projektoch.

Ikonické zlaté stavby sveta

Pagoda Shwedagon, Mjanmarsko
Pagoda Shwedagon, Mjanmarsko gettyimages.com

Pagoda Shwedagon, Mjanmarsko

Táto budhistická pagoda patrí k najposvätnejším miestam v Mjanmarsku. Jej vrchol je pokrytý zlatými platňami, ktoré vytvárajú očarujúci vizuálny efekt pri západe slnka. Zlato v tomto chráme symbolizuje spojenie neba a zeme a dodáva tomuto miestu aj duchovnú silu.

Chrám Sree Padmanabhaswamy, India
Chrám Sree Padmanabhaswamy, India gettyimages.com

Chrám Sree Padmanabhaswamy, India

Tento chrám v Kérale je známy nielen svojimi zlatými vežami, ale aj legendárnym pokladom, ktorý sa ukrýva v jeho podzemných komorách. Zlaté prvky sú symbolom spojenia materiálneho a duchovného bohatstva, ktoré toto miesto reprezentuje.

La Iglesia de la Compañía de Jesús, Ekvádor
La Iglesia de la Compañía de Jesús, Ekvádor gettyimages.com

La Iglesia de la Compañía de Jesús, Ekvádor

Tento barokový kostol v Quito patrí k najzdobenejším sakrálnym stavbám v Latinskej Amerike. Interiér je pokrytý zlatom v celkovej hmotnosti niekoľkých ton, čo vytvára pôsobivý a majestátny vzhľad, ktorý odzrkadľuje bohatstvo minulých období.

Zlato v modernej architektúre

Zlato nestarne. Aj v súčasnej architektúre si zachováva svoje nezastupiteľné miesto a uplatňuje sa ako symbol prestíže a luxusu.

Big Ben, Londýn
Big Ben, Londýn gettyimages.com

Big Ben, Londýn

Veža Elizabeth Tower, známa ako Big Ben, je jednou z najznámejších stavieb sveta. Ciferníky hodín a dekoratívne prvky sú pokryté plátkovým zlatom. Zlato tam bolo aplikované po nákladnej rekonštrukcii veže, ktorá sa začala v roku 2017.

The Royal Bank Plaza, Kanada
The Royal Bank Plaza, Kanada gettyimages.com

The Royal Bank Plaza, Kanada

Tento kancelársky komplex v Toronte využíva zlaté okná, ktoré dodávajú budove eleganciu a zároveň zvyšujú jej energetickú efektívnosť. Táto budova si však dala záležať na tom, aby svoje okná pokryla vrstvou 24-karátového zlata. Pri cene približne 70 dolárov za okno v celkovej hodnote približne 1 milión dolárov sa to môže zdať extravagantné, ale zlato výborne izoluje a znižuje náklady na vykurovanie.

Matrimandir, India
Matrimandir, India gettyimages.com

Matrimandir, India

Tento moderný chrám v Auroville je známy svojimi stovkami zlatých diskov, ktoré odrážajú slnečné lúče a vytvárajú nádherný svetelný efekt. Viac ako 1 400 diskov z nehrdzavejúcej ocele s výškou od 1,5 do 2,3 metra, pokrytých plátkovým zlatom, sa navzájom prelína a vytvára tak túto štruktúru, ktorú komunita chrámu využíva ako meditačnú sálu.

Udržateľnosť zlata v architektúre

Napriek tomu, že zlato zohráva dôležitú úlohu v architektúre, jeho ťažba a spracovanie čelí výzvam. Stále viac sa zameriavame na recykláciu zlata a zodpovedný prístup k jeho získavaniu, aby sme minimalizovali negatívne dopady na životné prostredie. Aj preto vzrastá v architektúre záujem o plátkové zlato, ktoré nie je len o estetike, ale aj o udržateľnosti. Architekti a dizajnéri skúmajú inovatívne spôsoby jeho použitia, aby zlatá elegancia pretrvávala aj pre ďalšie generácie.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať