Slovenské stavebníctvo bude v najbližších mesiacoch zápasiť najmä s nedostatkom materiálu a pracovnej sily. Čeliť bude aj zvýrazňujúcemu sa cenovému tlaku, ktorý sa prejavuje zvlášť citeľne práve pri stavebných komponentoch, ako napríklad železo, oceľ, plasty či drevo.
Predpokladá to analytik UniCredit Bank Ľubomír Koršňák, podľa ktorého sa napriek tomu nálada slovenských stavbárov v septembri výraznejšie zlepšila, najmä v očakávaní, čo by mohlo naznačovať i blížiace sa oživenie slovenského stavebníctva.
Stavebníctvo na Slovensku hlási pokles i napriek zákazkám, problémom je nedostatok materiálu a ľudí
„Z pohľadu dopytu po stavebných prácach by sa mal pomaly zotavovať najmä menší segment výstavby infraštruktúry, ktorý bude čoraz viac ťažiť z dočerpávania finančných zdrojov z predchádzajúceho rozpočtovacieho obdobia EÚ fondov (s koncom čerpania v roku 2023),“ uviedol v pondelok Koršňák k výhľadu stavebníctva v ďalšom období.
Developeri budú vyčkávať
Naopak, väčší zo segmentov stavebníctva, výstavba budov, má podľa analytika s najväčšou pravdepodobnosťou svoj cyklický vrchol nateraz za sebou a medziročný rast produkcie tu bude pravdepodobne zdvíhať skôr len bázicky efekt.
„Problémy na strane nízkej ponuky bytov síce môžu generovať novú výstavbu, väčšina developerov však najskôr bude naďalej vyčkávať na zmenu stavebného zákona a previs dopytu nad ponukou na trhu bude naďalej tlačiť skôr na ceny rezidenčných nehnuteľností,“ dodal Koršňák.
Produkcia medziročne vzrástla
Stavebná produkcia na Slovensku v auguste tohto roka medziročne vzrástla o 4,2 percenta na 502,3 milióna eur. Oproti tomu istému mesiacu v predpandemickom roku 2019 zaostávala stále takmer o 16 percent. Po zohľadnení sezónnych vplyvov boli výkony odvetvia medzimesačne v porovnaní s júlom tohto roka vyššie o 1,9 percenta.
Ceny nehnuteľností na Slovensku: Realita nemusí byť taká dramatická, ako sú cenovky v inzerátoch, tvrdí analytik
Ako v pondelok informoval Štatistický úrad SR, stavebné práce v tuzemsku v auguste medziročne klesli o 1,6 percenta na 445,4 milióna eur a objem prác realizovaných v zahraničí stúpol o 92,4 percenta na 52,8 milióna eur. Za osem mesiacov roku 2021 dosiahli stavebné práce celkový objem 3,184 miliardy eur, oproti rovnakému obdobiu minulého roka klesli o tri percentá.
Súčasne bol ich objem o takmer 13 percent nižší ako v roku 2019. Domáca produkcia sa medziročne znížila o šesť percent na 2,871 miliardy eur a v zahraničí vzrástla o 36,2 percenta na 313,4 milióna eur.