Nový stavebný zákon znemožní obyvateľom miest pripomienkovať to, čo sa bude stavať priamo pod ich oknami

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Stavba
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Podľa návrhu nového stavebného zákona obyvatelia miest nebudú môcť pripomienkovať stavby a stavebné zámery, ktoré sa dotýkajú verejného priestoru a životného prostredia.

Napríklad pri výstavbe alebo revitalizácii parku v meste nebudú mať ľudia žiadnu možnosť zapojiť sa a svojimi pripomienkami ovplyvniť to, čo sa bude stavať na verejnom priestore pod ich oknami.

Bez diskusie s obyvateľmi

Je dokonca možné, že sa o tejto výstavbe ani včas nedozvedia. Návrh zákona neumožňuje, aby sa vyjadrovali v konaní, nazerali do spisu a dávali odvolanie proti rozhodnutiu. Mestá tak budú môcť formovať verejný priestor – stavať či rúbať stromy bez akejkoľvek diskusie so svojimi obyvateľmi,“ informovalo združenie Via Iuris a jedenásť ďalších odborných organizácií.

Ďalšou zásadnou výhradou Via Iuris a ďalších odborných organizácií je, že podľa nového stavebného zákona sa nebudú brať do úvahy dopady stavby na životné prostredie v tom najširšom zmysle slova – nejde teda len o ochranu prírody, ale aj o ochranu prostredia, v ktorom žijú ľudia v mestách či na dedinách.

Moderný stavebný zákon musí byť v dobe klimatickej krízy a bezprecedentnej straty biodiverzity citlivý predovšetkým k životnému prostrediu. Znakom modernej legislatívy je aj to, aby obyvateľom dávala možnosť svoje životné prostredie aktívne chrániť. Návrh ministerstva dopravy je však v oboch týchto otázkach absolútne nedostatočný. Verejnosť úplne stratí dosah na stavby, ktoré nebudú predmetom EIA, no stále môžu byť zásadné pre životné prostredie v mieste jej bydliska,“ upozorňuje Ivana Figuli, právnička Via Iuris.

Chýba riadny proces prípravy

Na to, aby sa takto komplexné zákony pripravili dobre, kvalitne a spravodlivo, je nevyhnutný riadny proces prípravy. To znamená zapojenie všetkých relevantných partnerov od samospráv, cez podnikateľské zväzy až po odborníkov a odborníčky a najmä dostatočný čas na pripomienkovanie a odbornú diskusiu.

No ak je novela stavebného zákona predložená do medzirezortného pripomienkového konania v strede leta a na pripomienkovanie návrhov určí ministerstvo najkratšiu možnú lehotu, len 15 pracovných dní, tak sa nedá veriť v úprimnú snahu pripraviť naozaj kvalitný a spravodlivý zákon,“ pripomínajú organizácie podpísané pod verejnú pripomienku.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ivana Figuli
Firmy a inštitúcie MDV Ministerstvo dopravy a výstavby SRVia Iuris