Neogotický kaštieľ v bratislavských Rusovciach čaká na svoju obnovu desiatky rokov. Úrad vlády SR vyhlásil súťaž na jeho komplexnú rekonštrukciu v decembri 2019, tá však stále nie je ukončená. Predpokladaná hodnota zákazky je 71 miliónov eur.
„Kaštieľ má kompletnej rekonštrukcii, sanácii a zreštaurovaní slúžiť na reprezentačné, stravovacie a ubytovacie účely pre štátne podujatia na najvyššej úrovni, významné medzinárodné návštevy a organizáciu seminárov za účasti najvyšších ústavných činiteľov,“ priblížil Bratislavský samosprávny kraj (BSK).
Rekonštrukcia kaštieľa v Rusovciach by mala byť hotová do roku 2023
Objekt čeľadníka má po rekonštrukcii plniť tri funkcie. Prvou je reštaurácia a kaviareň s technickým vybavením. Druhou sú komunitné priestory pre mestskú časť Rusovce. Treťou funkciou je správa objektu a parku s technickým a prevádzkovým vybavením.
Obsahom súťaže je aj riešenie krajinno-architektonických úprav parku. To koncepčne vychádza zo Zámeru pamiatkovej úpravy. Všetky riešené plochy budú zrekonštruované a obnovené, chodníky dostanú nové konštrukčné vrstvy s mlátovým povrchom.
Verejné obstarávanie brzdia námietky
Proces verejného obstarávania brzdilo viacero konaní o námietkach počas jednotlivých etáp súťaže. Každé z nich posúvalo začiatok prác o niekoľko mesiacov. Finálne vyhodnotenie ponúk sa uskutočnilo až v júli 2023. Úrad vlády vybral ako víťaznú ponuku združenia firiem Hochtief, Hornex a Adifex, ktoré predložilo najnižšiu cenu za rekonštrukciu 104 miliónov eur s DPH.
Zmluva však nakoniec podpísaná nebola, keďže proti rozhodnutiu vlády podal námietky jeden z neúspešných uchádzačov. „Podľa neho víťaz tendra predložil mimoriadne nízku cenu rekonštrukcie, za ktorú vraj nie je možné naplniť požadovaný objem prác,“ konštatuje BSK. Konečná cena úspešného uchádzača je približne o 30 miliónov eur nižšia, ako priemer ceny ďalších dvoch ponúk.
Úrad pre verejné obstarávanie sa priklonil na stranu žalobcu. Úrad vlády podľa neho dostatočne nepreveril mimoriadne nízku ponuku víťazného združenia. Kontrolný orgán preto nariadil zrušiť rozhodnutie o výsledku vyhodnotenia ponúk a opätovne posúdiť ponuku uchádzača, ktorú vyhodnotili ako víťaznú.
Pokusy o rekonštrukciu zlyhali
Vo vývoji dnešného objektu je rozhodujúca etapa z rokov 1841 – 1844, keď bol vlastníkom gróf Emanuel Zichy-Ferraris. Za jeho panstva kaštieľ dostal svoj dnešný vzhľad. Po druhej svetovej vojne zostal objekt opustený a stal sa terčom rozkrádania a devastácie. Časť rodovej galérie Zichyovcov sa v roku 1952 dostala na hrad Červený Kameň.
Novým majiteľom sa v roku 1950 stal Slovenský ľudový umelecký kolektív (SĽUK), ktorý tu zriadil svoje domovské sídlo. V roku 1976 bola naplánovaná generálna rekonštrukcia kaštieľa a priľahlého parku, ktorá sa mala uskutočniť v niekoľkých etapách. S rekonštrukciou začali až v roku 1982. Vplyvom okolností, napríklad neustále sa meniacemu projektu, sa však práce postupne zastavovali. Na konci roku 1989 sa zastavili úplne.
V roku 1991 kaštieľ prevzala Slovenská národná galéria, ktorá z neho chcela urobiť reprezentatívnu obrazáreň. V roku 1995 ho prevzala Správa zariadení Úradu vlády SR, ktorá ho má v správe dodnes. Kaštieľ je Národnou kultúrnou pamiatkou.