Ceny nehnuteľností na Slovensku sa po roku opäť zvýšili, rast zaznamenalo až sedem regiónov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
peniaze, dom, reality
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.
  • aktualizované 30. augusta 10:22

Trend vývoja realizačných cien nehnuteľností SR sa na jar 2024 obrátil, ceny celoplošne rástli medziročne aj medzikvartálne.

Po štyroch štvrťrokoch postupného zlacňovania medziročne vzrástli ceny všetkých nehnuteľností o 4 %, výraznejšie drahšie ako pred rokom boli staršie byty a domy.

Medzikvartálne zdražovanie

Vyššie ceny nehnuteľností zaznamenalo až sedem regiónov SR, pokles cien zotrval iba v Prešovskom kraji. Informoval o tom Štatistický úrad (ŠÚ) SR.

Realizačné ceny nehnuteľností na Slovenskusav 2. štvrťroku 2024 medzikvartálne zvýšili v priemere o 3 %. Rast nastal po štvrťroku zlacňovania, ale zároveň to bolo najvýraznejšie medzikvartálne zdražovanie za posledné dva roky.

„V porovnaní so začiatkom roka sa nárast cien prejavil pri oboch typoch nehnuteľností, dynamickejšie však rástli ceny nových nehnuteľnostiach o 3,5 %. Existujúce nehnuteľnosti zdraželi o 2,9 %,“ informoval ŠÚ SR.

Zdražovanie cien nehnuteľností

Medzikvartálny nárast cien všetkých nehnuteľností bol zaznamenaný v siedmich slovenských krajoch. Najdynamickejšie zdražovanie cien nehnuteľností na úrovni 6 % sa prejavilo v troch krajoch, a to v Žilinskom kraji, Nitrianskom a Trenčianskom kraji.

Nové domy a byty zdraželi najvýraznejšie v Trenčianskom kraji o rekordných 7,1 %, ceny starších nehnuteľností zase rástli v Žilinskom kraji, o 6,7 %.

Nitriansky kraj zaznamenal vzostup cien nad 6 % u starších aj nových nehnuteľností. Rástli aj realizačné ceny nehnuteľností v Bratislavskom kraji, nie však až tak výrazne – nové domy a byty boli o 4,8 % drahšie ako pred štvrťrokom, staršie zdraželi o 3,1 %. V miernom poklese zotrvali ceny nehnuteľností iba v Banskobystrickom kraji, a to vplyvom lacnejších starších domov a bytov o 1,3 %. Pri nových nehnuteľnostiach klesli ceny iba v Prešovskom kraji o necelé percento.

V referenčnom medziročnom porovnaní bolo zdražovanie nehnuteľností určených na bývanie ešte výraznejšie. V priemere za SR sa domy a byty predávali drahšie o 4 %, pričom nárast nastal po štyroch štvrťrokoch poklesov cien v rade. Tento výsledok počas 2. štvrťroka výraznejšie ovplyvnilo zvýšenie cien existujúcich nehnuteľností, ktoré boli aktuálne drahšie o 4,4 % ako pred rokom. Ceny nových nehnuteľností medziročne vzrástli o 3 %.

Aký bol vývoj cien v jednotlivých krajoch?

Vývoj cien nehnuteľností v 8 regiónoch SR v rámci medziročného porovnania bol podobný vo všetkých kategóriách.

V siedmich krajoch ceny pri všetkých nehnuteľnostiach rástli, pokles cien zotrval len v Prešovskom kraji, u starších o 5,4 %, u nových bytov a domov o 3,3 %. Nehnuteľnosti najvýraznejšie zdražovali v Žilinskom kraji o 16,9 %, a to predovšetkým pri starších nehnuteľnostiach, ceny ktorých boli takmer o 20 % vyššie ako pred rokom. Ceny nových nehnuteľností stúpli o 6,1 %.

Košický kraj s druhým najvyšším rastom cien cez 7 % vo všetkých kategóriách tak výrazne zaostával. Nasledoval Banskobystrický kraj s nehnuteľnosťami medziročne drahšími o 5,6 % – cez 6 % rástli existujúce nehnuteľnosti, zvýšenie cien nových bytov a domov sa tiež blížilo k úrovni 6 %.

Krajom s najvyšším rastom cien nových nehnuteľností bol Nitriansky, a to o 11,7 %. Existujúce nehnuteľnosti zdraželi len o 2,8 %, takže celkový rast cien nehnuteľností nepresiahol 5 %. Zdražovanie v Trenčianskom kraji, ako aj v Trnavskom kraji bolo okolo 3 %, v oboch prípadoch výraznejšie rástli ceny nových nehnuteľností.

Najmiernejší vzostup cien nehnuteľností určených na bývanie bol zaznamenaný v Bratislavskom kraji o 0,6 %, pričom ceny starších nehnuteľností medziročne vzrástli o 0,9 %, nové nehnuteľnosti dokonca ešte stále mierne klesali.

V dlhodobom porovnaní (v porovnaní s priemerom roka 2010 – bázický index) boli v 2. štvrťroku 2024 ceny nehnuteľností vyššie o 84,1 %.

Komentár analytika 365.banky

„Aktuálny vývoj naznačuje, že rast cien nehnuteľností bude pokračovať, keďže kombinácia naďalej silného spotrebiteľa (rast nominálnych aj reálnych miezd) a poklesu úrokových sadzieb, by mali tento trend podporovať. Súčasné ohlásenia poklesu úrokových sadzieb na hypotekárnych úveroch od viacerých bánk, by sa mali začať už na jeseň postupne prejavovať aj na dopyte po kúpe bývania, čo bude udržiavať cenu vyššie. Na druhej strane, rastie aj ponuka na trhu, kde predávajúci a developeri, ktorý čakali na obnovu trhu, budú chcieť situáciu rýchlo využiť. Obnova však bude postupná a hlavný efekt znižovania úrokových sadzieb sa dostaví pravdepodobne až v polovici budúceho roka, kde by priemerné úrokové sadzby na 1-5 r. fixácii mohli klesnúť do blízkosti 3 %, čo je už dostatočne stimulatívna úroveň a zároveň hodnota blízka úrovniam, ktoré možno považovať za nový dlhodobý priemer,“ skonštatoval analytik 365.bank Tomáš Boháček.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Tomáš Boháček
Firmy a inštitúcie 365 bankŠÚ SR Štatistický úrad Slovenskej republiky