Aj výroba betónu môže byť zelená

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Park JAMA
Park JAMA, Bratislava Foto:ZAPA Beton

Betón si stále udržuje vedúce postavenie medzi najpoužívanejšími stavebnými materiálmi na svete vďaka svojej spoľahlivosti, univerzálnosti a trvanlivosti.

Svet bez betónu je už takmer nepredstaviteľný. Ako stavebný materiál dokáže postaviť modernú budovu, jej vonkajšie aj vnútorné steny, aj ozdobné prvky s celým rozsahom farieb a povrchových úprav.

Vďaka nemu stoja mnohé priemyselné aj komerčné budovy, ale aj cesty, mosty a tunely, nakoľko betón pohlcuje zvuk a znižuje teplotné výkyvy. Vďaka svojej odolnosti voči poveternostným vplyvom zosilňuje priehrady a ochraňuje voči extrémnym klimatickým udalostiam.

Vodotesný betón
Prirodzene vodotesný betón určený pre konštrukcie bielych vaní chráni pred podzemnou vodou Foto: ZAPA beton

Prirodzene vodotesný betón určený pre konštrukcie bielych vaní chráni pred podzemnou vodou

Trvalo udržateľná výstavba je jedným z hlavných cieľov stanovených Európskou komisiou. V súlade s tým aj betonársky priemysel reaguje na súčasné obavy týkajúce sa klimatických zmien a energetickej efektívnosti.

Výroba betónu má vo všeobecnosti iba malý vplyv na životné prostredie. Napriek tomu je nevyhnutné venovať tejto oblasti primeranú pozornosť, pretože nedostatočná starostlivosť pri mnohých súvisiacich činnostiach môže mať na životné prostredie negatívny dopad.

betón
Praktický stavebný materiál www.gettyimages.com

Dobrým príkladom sú dôkladne udržiavané závody na výrobu betónu, kde sú hlavné oblasti vplyvu na životné prostredie neustále monitorované. Dôležité je sledovať najmä hluk, vibrácie, kvalitu ovzdušia, správne nakladať s odpadmi a udržiavať poriadok.

Dobrý príklad z praxe

V súčasnosti je ochrana životného prostredia neoddeliteľnou súčasťou filozofie viacerých betonární.

„Ochrana prírody je neoddeliteľnou súčasťou nášho podnikania. Sme k tomu viazaní ako zákonmi, našim presvedčením a sociálnou zodpovednosťou, tak aj ekonomickými dôvodmi,“ hovorí zástupca spoločnosti ZAPA beton, Ing. Viktor Slezák, ktorý vo firme pôsobí ako riaditeľ oddelenia centrálnych služieb a lomov. Snažíme sa využívať cement s nižšou uhlíkovou stopou pri výrobe, optimalizovať receptúry tak, aby pri zvýšenej životnosti mala výsledná konštrukcia nižšiu uhlíkovú stopu, vyžadovala nižšie náklady na údržbu a mala požadovanú životnosť.

Vďaka širokému portfóliu výrobkov sme schopní ponúknuť zákazníkom vhodný produkt, ktorý umožní optimalizovať nielen energetické nároky na skladovanie, ale aj množstvo použitého materiálu v konštrukcii (napríklad použitie betónu s vyššou pevnostnou triedou umožňuje zmenšiť prierez konštrukcie pri zachovaní požadovanej nosnosti. Tým sa zníži nielen spotreba betónu a surovín pre jeho výrobu, ale aj emisie spojené s dopravou a podobne). V neposlednom rade sa zameriavame na znižovanie odpadu z výroby recykláciou a nakladaním s odpadom.

Postupnými krôčikmi zavádzame efektívnejšie stroje pre výrobu a dopravu betónu a v minulom roku sme na jednom českom závode nainštalovali solárne panely na zníženie spotreby elektrickej energie. Ak sa ukáže, že je to vhodné riešenie, budeme tieto aktivity pokračovať v celej skupine ZAPA. Okrem toho na našich prevádzkach znižujeme prašnosť spojenú s výrobou a inštaláciou bariér alebo filtrov.“

betón
Betonáreň, Hlohovec Foto: ZAPA beton

Hlavnou súčasťou betónu je cement, ktorého výroba si vyžaduje pálenie nerastných surovín pri vysokej teplote. Tento proces výrazne prispieva k emisiám oxidu uhličitého do atmosféry.

Hľadanie udržateľných riešení

Hlavnou súčasťou betónu je cement, ktorého výroba si vyžaduje pálenie nerastných surovín pri vysokej teplote. Tento proces prispieva k emisiám oxidu uhličitého do atmosféry, čím sa podieľa na celkovom objeme skleníkových plynov a klimatických zmenách. Preto využívanie  cementu s nižšou uhlíkovou stopou je cestou k ochrane životného prostredia.

Doprava je dôležitou fázou výroby betónu, nakoľko betón počas dopravy môže stratiť niektoré svoje vlastnosti. Transportbetón je čerstvý výrobok, preto betonáž musí byť vykonaná do 30 minút po príchode domiešavača na miesto stavby. Aj celková doba dopravy je limitovaná na 1 hodinu a 30 minút. Ideálne je preto spotrebovať výrobok čo najbližšie od miesta jeho výroby, čo môže nielen minimalizovať emisie spojené s dopravou, ale aj podporiť miestnu ekonomiku.

betón
Praktický stavebný materiál www.gettyimages.com

Recyklácia odpadu aj energeticky úsporné riešenia

V Európe sa každý rok produkuje približne 200 miliónov ton stavebného a demolačného odpadu. Betón je vynikajúcim materiálom pre výstavbu trvalo udržateľných a energeticky efektívnych budov, no musí tiež reagovať na neustále sa meniace požiadavky ľudí, čo môže viesť k tvorbe odpadu. Našťastie, na konci svojho životného cyklu, môže byť recyklovaný bez negatívnych vplyvov na životné prostredie.

Betonáž
Betonáž www.gettyimages.com

Zelený betón

Zelený betón je termín, ktorý sa používa na označenie betónu s vylepšenou ekologickou udržateľnosťou. Odkazuje na spôsoby výroby betónu a jeho vlastnosti, ktoré majú menší negatívny vplyv na životné prostredie v porovnaní s tradičnými betónovými zmesami.

Výsledný materiál je silnejší, pričom pomáha s recykláciou surovín, ktoré by inak skončili na skládkach. Výroba zeleného betónu je cestou k procesu dekarbonizácie a dosiahnutiu uhlíkovej neutrality a každý podobný produkt, alebo postup, môže k udržateľnosti len prispieť.

 Každý betón je udržateľný, ak je správne zvolený a použitý

Spoločnosť ZAPA beton využíva okrem konvenčných materiálov a technológii aj tie inovatívne, napríklad betón, ktorý prepúšťa vodu do pôdy.

V našom portfóliu nájdete nielen konvenčné betóny, ale aj mnoho špeciálnych receptúr. Veľmi zaujímavým produktom je práve priepustný (niekedy nazývaný drenážny) betón. Ide o vylepšenú verziu technického produktu s názvom pórovitý betón, ktorý sa už desaťročia používa v dopravnom stavebníctve. Tento priepustný betón – ZAPA DROP – sa vyznačuje schopnosťou prepustiť vodu do svojej štruktúry a nechať ju vsiaknuť do podložia alebo ju zadržať a nechať voľne odparovať. Tento druh betónu sa veľmi často využíva po celom svete a prináša množstvo výhod,“ vysvetľuje Slezák.

„Ďalšími udržateľnými betónmi sú betóny pre spodné stavby s názvom ZAPA AQUASTOP. Tento betón je špeciálne navrhnutý pre biele vane, teda konštrukcie bez externej hydroizolácie. Svojou prirodzenou vodotesnosťou zabezpečuje dostatočnú ochranu proti spodnej vode, je ľahko opraviteľný v prípade poruchy a najmä pre dosiahnutie izolačných vlastností nie je potrebná použitie polymérnych fólií (ktoré sa často pretrhnú počas realizácie a stratia svoju funkčnosť). Našou filozofiou v ZAPA je, že každý betón je udržateľný, ak je správne vybraný a použitý. V tomto sme silní a radi poskytneme našim zákazníkom najlepšie riešenie,“ uzatvára.

priepustný betón
Detail na priepustný betón Foto: ZAPA beton

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať