- aktualizované 31. júla 2024, 16:20
Vláda pokračuje v jednostrannej orientácii Slovenska na automobilový priemysel.
Ako ďalej na tlačovej besede upozornilo Kresťanskodemokratické hnutie (KDH), napriek odporúčaniam, aby sme sa viac orientovali na odvetvia s vyššou pridanou hodnotu, vedu a výskum, sa podľa predstaviteľov hnutia „zakonzervovávame“ v montážnej výrobe. To má následne priamy dosah na životnú úroveň obyvateľov.
Kritická situácia
„Automobilový priemysel je kostra slovenskej ekonomiky a nemôžeme sa ho vzdať, ale musíme pridať ďalšie odvetvia a myslieť dopredu,“ zdôraznil ekonomický expert KDH Jozef Hajko.
Východ získal ďalšieho investora, popredná čínska spoločnosť postaví na Slovensku svoj prvý závod v Európe
Ako dodal, ak budeme v slovenských fabrikách v prvom rade montovať, nemôžeme čakať, že tu budú vyššie mzdy. Zároveň upozornil, že práve tieto pracovné miesta naviac ohrozuje automatizácia a umelá inteligencia.
„Vnímame to ako veľmi kritickú situáciu,“ zhodnotil.
Problém odchodu mladých ľudí
Podpredseda KDH Marián Čaučík poukázal v tejto súvislosti na problém odchodu mladých ľudí.
„Táto jednostranná orientácia predstavuje pre mladých ľudí problém, v automobilkách nevidia svoju perspektívu,“ skonštatoval.
Štvrtina mladých Slovákov pritom zvažuje odchod z krajiny. KDH preto volá po podpore vzdelávania či bývania. Budúcnosť Slovenska vidia v podpore informačných a komunikačných technológií, ako aj v rozvoji poľnohospodárstva, energetiky či cestovného ruchu.
Slovensko podľa Hajka potrebuje ucelenú hospodársku politiku na 15 až 20 rokov dopredu. Tá by mala byť prijatá konsenzom, KDH je v tejto súvislosti pripravené na diskusiu.
Ministerstvo sa ohradilo
Ministerstvo hospodárstva SR v reakcii na vyhlásenia KDH uviedlo, že Slovensko určite nie je montážnou dielňou.
„Súčasná vláda podporila viacero projektov, ktorých súčasťou bol aj vznik výskumných alebo vývojových centier. ČI už išlo o spoločnosť Haleon v Leviciach alebo spoločný podnik čínskej spoločnosti Gotion a slovenskej spoločnosti Inobat v Šuranoch,“ poukázala hovorkyňa rezortu Mária Pavlusík.
Trnavský Stellantis vyrobil za šesť mesiacov viac ako 118-tisíc vozidiel, objem výroby plánuje zvýšiť
Je podľa nej prirodzené, že veľká časť investícií je sústredená v automobilovom sektore, nakoľko tento sektor na Slovensku zamestnáva viac ako 260-tisíc ľudí, zabezpečuje rast ďalších slovenských firiem v rámci subdodávateľského reťazca, podieľa sa na exporte Slovenska na úrovni 42 % a tvorí približne 10 % HDP Slovenska. Taktiež jednotlivé automobilové závody aktuálne reagujú na trend prechodu na elektromobilu a investujú.
Vláda podporila aj investície do neautomobilového priemyslu
Zároveň však podľa ministerstva súčasná vláda podporila aj investície do neautomobilového priemyslu, napríklad do výroby zásobníkov vody pre tepelné čerpadiel (spoločnosť De Jong Slovakia v Nižnej Šebestovej pri Prešove) alebo potravinársky priemysel (spoločnosť EU Poultry vo Veľkých Bošanoch).
„Ak by KDH chcelo robiť konštruktívnu opozičnú politiku, mali by zároveň vyjadriť potešenie, že sa Slovenku darí lákať nové investície, ktoré dávajú prácu ľudom a nie tento proces kritizovať,“ uzavrela Pavlusík.