Priemysel sa v októbri zotavil, no jeho budúcnosť zostáva podľa analytikov neistá

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
PRIEMYSEL: Výrobná hala v popradskej Tatravagónke
Výrobná linka spoločnosti Tatravagónka v Poprade, ktorá je najväčším európskym výrobcom nákladných železničných vozňov. Poprad, 20. júna 2024. Foto: archívne, SITA/Mária Frisová
Tento článok pre vás načítala AI.

Slovenský priemysel v októbri po zverejnení dát Štatistickým úradom prekvapil príjemným rastom, pričom si udržal pozitívny trend aj v medziročnom porovnaní. Podľa analytika UniCredit Bank Ľubomíra Koršňáka sa sektor mohol spoliehať najmä na automobilový priemysel, ktorý dosiahol rekordné výrobné množstvá.

„Výroba áut narástla medziročne o 19,6 % a výrazne posunula produkčné maximum,“ komentoval Koršňák.

Darilo sa aj energetike

Okrem automobilového priemyslu sa darilo aj energetike, ktorá svojou 10,4 % produkciou prispela k celkovému rastu. Naopak, negatívne výsledky zaznamenali výrobcovia chemikálií, strojári a hutníci. Výhľad do budúcna zostáva zmiešaný.

„Napriek miernemu zlepšeniu sentimentu zostáva nálada v priemysle nízka,“ upozornil Koršňák. Výzvami budú transformácie v automobilovom priemysle a potenciálne obchodné clá z USA.

Predpoklady do budúcna

Matej Horňák zo Slovenskej sporiteľne predpokladá, že rast priemyselnej produkcie môže v nasledujúcich rokoch povzbudiť nábeh nových výrobných zariadení, ako napríklad Porsche batériové moduly. Tomáš Boháček z 365.bank však varuje pred negatívnym vplyvom amerických obchodných ciel a domácim inflačným zaťažením.

„Očakávame, že po krátkodobom oživení môže európsky priemysel znovu čeliť negatívnym trendom,“ konštatoval Boháček. Hoci októbrové výsledky priniesli nádej, priemyselný sektor sa stále pripravuje na ďalšie ekonomické výzvy.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ľubomír KoršňákMatej HorňákTomáš Boháček
Firmy a inštitúcie 365 bankSlovenská sporiteľňaŠÚ SR Štatistický úrad Slovenskej republikyUniCredit Bank