Je záujmom slovenskej vlády zachovať aktuálnu mieru zamestnanosti súvisiacu s automobilovým priemyslom, ako aj príspevok tohto odvetvia k HDP a exportu Slovenskej republiky.
Konštatuje to Informácia k udržateľnosti výroby automobilov v Slovenskej republike v kontexte prechodu na výrobu elektromobilov a k vybraným problémom rozvoja elektromobility, ktorú vo štvrtok na výjazdovom rokovaní v Košiciach zobrala na vedomie vláda.
Zmeny prinášajú dodatočné nároky
„Preto je zásadnou úlohou hospodárskej politiky vlády vytvoriť podmienky pre to, aby bol tento výrobný program lokalizovaný v prevádzkach umiestnených na území Slovenska. Rovnako bude vláda plne podporovať investície prepojené na elektromobilitu, ako batériové závody, závody pre čisté technológie, potrebné pre zabezpečenie napríklad čistej elektrickej energie a podobne,“ uvádza ďalej materiál.
Vláda podporí rozvoj elektromobility, majitelia elektrických vozidiel budú môcť ušetriť pri diaľničných poplatkoch
Niektoré sprievodné javy prebiehajúcej technologickej zmeny však podľa vlády prinášajú so sebou dodatočné nároky. Nemožno podľa nej opomenúť ani pretrvávajúce ťažkosti s niektorými prvkami podnikateľského prostredia, ktoré je potrebné naďalej riešiť.
Niektoré aspekty však podľa nej zase naopak posilňujú komparatívnu výhodu výroby na Slovensku oproti iným lokalitám a niektoré dokonca predstavujú príležitosti pre ďalší rozvoj.
Nevyhnutná transformácia
„Pohľad na situáciu automobilového priemyslu na Slovensku nám ukazuje, že jeho transformácia je nevyhnutná a už sa aj deje. Podpora výroby elektrifikovaných a elektrických vozidiel je kľúčová nielen pre konkurencieschopnosť slovenských automobiliek, ale aj pre dosiahnutie dlhodobých klimatických cieľov. Vzhľadom na význam automobilového priemyslu pre slovenskú ekonomiku je nevyhnutné, aby vláda i ostatní relevantní aktéri podporovali tento proces,“ zdôrazňuje dokument.
Slovensko nezaostáva v transformácii automobilového priemyslu, podiel vyrobených elektrických áut a hybridov stúpa
V tejto súvislosti pritom vláda identifikuje šesť kľúčových oblastní, a to dostupnosť elektrickej energie, využitie zmeny výroby automobilov na posilnenie konkurencieschopnosti hospodárstva, kvalifikačnú štruktúru pracovníkov v porovnaní s potrebami trhu práce, a to v kontexte stredného odborného ako aj vysokého školstva, ale aj v kontexte rekvalifikácie, prispôsobenie dopravnej infraštruktúry potrebám udržateľnosti výroby automobilov a opatrenia na úseku ochrany životného prostredia.