Import a export zaznamenali medziročný pokles, výrazné oživenie zahraničného obchodu sa očakáva koncom roka

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Export, exportéri
Foto: ilustračné, ttps://www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Bilancia zahraničného obchodu bola vo februári medziročne lepšia o 424 mil. eur a dosiahla 649,4 mil. eur. Hodnota vývozu aj dovozu bola podľa údajov Štatistického úradu SR medziročne nižšia.

Pokles slovenského vývozu bol najväčší od septembra 2021 a ovplyvnil ho podľa úradu najmä export automobilov. Na nižšom dovoze sa podpísalo najmä zníženie hodnoty dovezených energetických komodít.

Oslabenie v automobilovom priemysle

Export zaznamenal medziročný pokles o 3,4 %, import poklesol až o 8,3 %. Hodnota exportu dosiahla necelých 8,8 mld. eur, ťahaná najmä kategóriou strojov a zariadení, kam zaraďujeme aj export automobiliek.

„A hoci sme tu videli vysoké pozitívne saldo, teda vyššie exporty než importy, až na úrovni 1,4 mld. eur, medziročne bol export tejto kategórie v poklese o približne 7 % a prispela k celkovému výkonu exportu výrazne negatívne,“ komentuje analytik Slovenskej sporiteľne Matej Horňák. Oslabenie aktivity v automobilovom priemysle bolo podľa jeho slov očakávané, vzhľadom na charakter automobilovej produkcie ako vysoko cyklického odvetvia.

„To znamená, že sa záujem vyvíja v súlade s ekonomickým cyklom. Spomalenie ekonomickej aktivity v zahraničí, zvýšená inflácia, či pokles reálnych miezd na našich exportných trhoch tak ovplyvňuje aj slovenských výrobcov vozidiel. Môžeme preto predpokladať, že isté trvalejšie oživenie vývoznej aktivity môže začať už v závere tohto roka, s postupným „prebudením“ ekonomík našich zahraničných partnerov,“ konštatuje Horňák. Aktuálne je slovenský export oslabený o zhruba 4 % oproti prvej polovici minulého roka.

Dôležitý bude vývoj inflácie

Horňák predpokladá, že ešte v prvých troch kvartáloch tohto roka bude exportná aktivita pod tlakom.

„Avšak výraznejšie oživenie v zahraničnom obchode čakáme koncom tohto roka. Do nasledujúcich mesiacov bude dôležitý ďalší vývoj inflácie, ktorý ovplyvní kroky centrálnej banky a napokon aj cenu financovania pre podnikateľov,“ hovorí analytik. Pozitívnou správou je podľa neho pokles cien na komoditných trhoch, napríklad energií, či cien prepravy. No vo viacerých oblastiach je stále zvýšená neistota.

„Jednou z posledných udalostí bol aj útok jemenských Husiíov na obchodné lode v Červenom mori, čo zvyšuje neistotu, a tým aj ceny. Hoci častokrát nejde o udalosti globálneho významu, trhy sú najmä v týchto pohnutých časoch na neistotu a nepokoj veľmi senzitívne,“ dodal Horňák.

Rozširovanie prebytkov

Analytik UniCredit Bank Ľubomír Koršňák predpokladá, že bilancia zahraničného obchodu by sa mala udržať v prebytku aj počas nasledujúcich mesiacov roka. Do mínusu sa tento rok vráti podľa neho len výnimočne, výlučne pod vplyvom sezónnych faktorov, ako letné dovolenky, či koncoročné vianočné spomalenie.

Ďalšie rozširovanie prebytkov zahraničného obchodu sa však v najbližších mesiacoch podľa Koršňáka pravdepodobne spomalí až zastaví, aj v dôsledku problémov v automobilovom priemysle, či silnejšieho domáceho dopytu podporeného uvoľnenou fiškálnou politikou.

„V tomto roku preto očakávame, že prebytky zahraničného obchodu by sa mohli korigovať smerom nadol k 3 % HDP, aj pod vplyvom vyššieho dovozu zbraní,“ povedal Koršňák. Ďalšie výraznejšie rozšírenie prebytkov zahraničného obchodu očakáva najmä v roku 2026, spolu s nábehom produkcie u viacerých ohlásených investícií v automobilovom priemysle.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ľubomír KoršňákMatej Horňák
Firmy a inštitúcie Slovenská sporiteľňaŠtatistický úrad SRUniCredit Bank