Firma ZF Slovakia žiada od štátu niekoľkomiliónovú úľavu na dani, výrobný závod v Trnave chce prispôsobiť výrobe elektromotorov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Výroba
Foto: ilustračné, SITA/Diana Černáková
Tento článok pre vás načítala AI.

Jeden z najväčších dodávateľov automobilového priemyslu na Slovensku, spoločnosť ZF Slovakia, výrazne mení svoj výrobný závod v Trnave.

Do úpravy výrobného procesu a jeho čiastočnej diverzifikácie, ktorá umožní výrobu elektromotorov, investuje takmer 132,5 mil. eur. Projekt by nemal priniesť vznik nových pracovných miest. Podnik však bude povinný udržať 1 331 existujúcich pozícií.

Žiada stimul od štátu

Firma žiada na projekt aj investičný stimul od štátu. Ministerstvo hospodárstva SR v materiáli predloženom na medzirezortné pripomienkové konanie navrhuje pomoc vo forme úľavy na dani z príjmov v hodnote 11,25 mil. eur.

ZF Slovakia už v minulosti získal stimul viac ako 11,5 mil. eur. Investičnou pomocou bola taktiež podporená spoločnosť ZF Active Safety Slovakia, ktorá je súčasťou rovnakej skupiny.

„Cieľom uvedeného projektu je implementácia najmodernejších výrobných liniek na produkciu 400 a 800 voltových elektromotorov. V súčasnosti, vyrábané produkty sú vzhľadom na ich úzku špecifikáciu pre spaľovacie motory dlhodobo neudržateľné. Investícia do výrobných liniek je nevyhnutná pre udržanie konkurencieschopnosti spoločnosti na trhu automobilového priemyslu,“ konštatuje materiál.

Budúci odberatelia

Spoločnosť plánuje vyrábať elektrické motory fungujúce na princípe vlásenky, ktorá je na rozdiel od konvenčných elektromotorov založená na pevných a plochých medených tyčiach, ktoré sú uložené do statora v tvare U.

Tento typ elektromotora znižuje potrebný inštalačný priestor a zároveň prinesie úsporu spotrebovaného materiálu. Nová technológia je tiež efektívnejšia z hľadiska chladenia.

Elektrický motor sa skladá z dvoch častí, rotora a statora. Tieto dve súčasti budú dodávané odberateľom, ktorí ho priamo, bez ďalších úprav, zakomponujú pri montáži elektrického pohonného systému.

Medzi budúcich odberateľov budú patriť spoločnosti Porsche, BMW, Mercedes a Stellantis. V rámci projektu spoločnosť obstará nové výrobné zariadenia a zrekonštruuje časť jestvujúcich priestorov.

Rozšíria technologické centrum

ZF Slovakia plánuje aj rozšírenie svojho existujúceho technologického centra v Trnave. Príde k obstaraniu nového technologického zariadenia v hodnote približne 2 mil. eur a k vytvoreniu približne 20 vysokokvalifikovaných pracovných miest. Rozšírenie technologického centra však nie je predmetom žiadosti o investičnú pomoc.

Skupina ZF pôsobí vo vyše 30 krajinách sveta, zamestnáva vyše 160-tisíc zamestnancov v 168 výrobných závodoch a má taktiež 19 vývojových centier.

Na Slovensku je zastúpená spoločnosťami ZF Slovakia a ZF Active Safety Slovakia, a to už od roku 1993, kedy vznikol prvý závod v Trnave. Aktuálne má prevádzky v Detve, Komárne, Leviciach, Šahách a Trnave, kde dáva prácu približne 3 500 zamestnancov.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie MH Ministerstvo hospodárstva SRZF Slovakia