Európa by mala byť centrom výroby ekologických automobilov. Takúto víziu predstavilo v zverejnenom manifeste a pláne pre konkurencieschopný ekosystém európskej mobility Európske združenie výrobcov automobilov (ACEA).
Potreba dekarbonizácie
Dokument adresovaný budúcemu Európskemu parlamentu a Komisii podpísali generálni riaditelia hlavných európskych výrobcov vozidiel.
Dekarbonizácia slovenského priemyslu si môže vyžiadať až dve miliardy eur
„Automobilový sektor je uprostred najväčšej transformácie za viac ako storočie. Neexistuje pre nás otázka o potrebe dekarbonizácie. Investujeme do nej miliardy, oveľa viac ako ktokoľvek iný,“ zhodnotil prezident združenia Luca de Meo.
Je potrebný holistický prístup
Ako však zdôraznil, do ich podnikania do roku 2030 každoročne vstúpi v priemere osem alebo deväť nariadení Európskej únie, z ktorých sú niektoré dokonca protichodné.
Európa potrebuje primeranú normu Euro 7, automobilový priemysel do predošlých nalial obrovské peniaze
„Európa musí prijať holistický prístup k výzvam automobilového priemyslu, ktorý zahŕňa celý hodnotový reťazec. Musíme byť rovnako dobre vybavení ako ostatné regióny a súťažiť za rovnakých podmienok,“ pokračoval de Meo.
Automobilky žiadajú radikálnu a rýchlu zmenu energetickej infraštruktúry
Výrobcovia áut vyzývajú na podporu produkcie malých a cenovo dostupných elektrických vozidiel. Taktiež je ale podľa ich nevyhnutné podporiť dopyt, a to prostredníctvom primeraných stimulačných schém na všetkých úrovniach politiky, od únie až po mestské a miestne orgány.