Cementáreň Danucem plánuje výraznú dekarbonizáciu výroby v Rohožníku. Celkovo chce to projektu investovať 29 mil. eur, časť financií spoločnosť získala aj z Modernizačného fondu.
Vďaka zmenám by malo prísť k zníženiu emisií CO2 cementárne o približne 18 % a k poklesu jej energetickej spotreby o viac ako 10 %. Projekt už firma predložila na posúdenie vplyvov na životné prostredie.
Cementárne zhodnotili stovky tisíc ton alternatívnych palív, vo výrobe využívajú odpad
„Zníženie emisií skleníkových plynov pri výrobe cementu bude realizované pomocou technologickej zmeny mletia cementu využitím surovín, ktoré nahradia časť slinku, náhradou tradičných vstupných surovín alternatívnymi surovinami, zlepšením energetickej bilancie výroby a znižovaním využívania fosílnych palív vo výrobe a ich väčšou náhradou za alternatívne palivá,“ uvádza sa v zámere.
Slovenské cementárne sa zaradili medzi najekologickejšie na svete, nahradili viac ako 70 percent fosílnych palív
Investícia by mala byť uskutočnená do konca marca 2027. V prvej fáze bude projekt realizovaný na zvýšenie podielu alternatívach materiálov, ďalej zvýšenie podielu využívania alternatívach palív a technológie splyňovania na bielej linke. Ako posledná časť projektu bude prebiehať inštalácia technológie na oddelenie mletie a miešanie vstupných surovín na výrobu cementu. Jednotlivé časti projektu sa budú postupne prelínať, pri zachovaní bežnej produkcie cementu.
Cementáreň Rohožník zaberá plochu 750-tisíc metrov štvorcových a zamestnáva približne 220 pracovníkov. Súčasťou výrobného portfólia je šedý a biely cement a tiež špeciálne spojivá.