Slovenské cementárne sa zaradili medzi najekologickejšie na svete, nahradili viac ako 70 percent fosílnych palív

Murár, cement, stavba
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Slovenské cementárne v minulom roku po prvý raz prekročili hranicu 70 % v zhodnocovaní alternatívnych palív. Nahradili tak 70,5 % fosílnych palív tuhým alternatívnym palivom vyrobeným z nerecyklovateľného odpadu.

Ten by inak končil na skládkach, kde by po istom čase začal produkovať metán, skleníkový plyn až 40-násobne škodlivejší ako CO2.

Zväz výrobcov cementu SR o tom vo štvrtok informoval s tým, že domáce cementárne sa tým definitívne zaradili medzi najekologickejšie závody vyrábajúce cement na svete.

Významne znížili uhlíkovú stopu

V uplynulom roku cementárne na Slovensku zhodnotili viac ako 390-tisíc ton tuhých alternatívnych palív (TAP) a dosiahli ich spomínaný podiel na celkovom palivovom mixe. To predstavuje medziročný nárast o viac ako 4 %. V procese výroby cementu ušetrili 220-tisíc ton uhlia, čo významne znižuje uhlíkovú stopu výroby cementu.

Spolu s rakúskymi, českými a nemeckými závodmi sa už aj slovenské cementárne dostali medzi svetovú špičku vo využívaní alternatívnych palív, pričom sú už dlhodobo nad priemerom Európskej únie približne o 15 %.

Takýto výsledok len potvrdzuje našu ambíciu byť medzi najlepšími a hlavne najekologickejšími cementárňami na svete. Je to pre nás veľký úspech, ktorý nás posúva bližšie k nášmu ultimátnemu cieľu dosiahnuť uhlíkovú neutralitu do roku 2050,“ povedal výkonný riaditeľ Zväzu výrobcov cementu SR Rudolf Mackovič.

Slovensko ako „skládková veľmoc“

Odpad je podľa neho surovina, ktorá musí prejsť procesmi triedenia a mechanickej úpravy na špecializovaných linkách. „Tento typ výroby, ako napríklad v Pezinku, či plánovaná linka na východe Slovenska pri Turni nad Bodvou, bude jedným z kľúčov k riešeniu tak významného problému, aký Slovensko momentálne má so skládkovaním odpadu.“ dodal Mackovič.

Množstvo vyprodukovaného odpadu na Slovensku vzrástlo od roku 2010 takmer o 17 % a jeho energetické zhodnocovanie v cementárňach je podľa zväzu jedným z najlepších riešení, ako sa vysporiadať s nelichotivou nálepkou Slovenska ako „skládkovej veľmoci“.

Zväz výrobcov cementu SR zastupuje troch výrobcov cementu a slinku – Danucem, Cemmac a Považská cementáreň, ktorí spolu prevádzkujú štyri cementárne, tri štrkovne, päť kameňolomov a 28 betonární. Poslaním zväzu je presadzovať zameranie na kvalitu stavebných materiálov založených na využití cementu, informovať odbornú a širokú verejnosť o prínose ich využitia pre rezidenčnú výstavbu aj cestnú infraštruktúru.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Rudolf Mackovič
Firmy a inštitúcie EU Európska úniaZväz výrobcov cementu