Cementárne zhodnotili stovky tisíc ton alternatívnych palív, vo výrobe využívajú odpad

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Považská cementáreň, a.s. Ladce
Foto: SITA/Richard Nemec

Cementárne na Slovensku zhodnotili v minulom roku 367 tisíc ton alternatívnych palív a dosiahli ich podiel na celkovom palivovom mixe na úrovni 66,2 %. To predstavuje medziročný nárast o viac ako 5 %. Ako informuje Zväz výrobcov cementu SR, tento podiel umožnil ušetriť viac ako 200 tisíc ton uhlia.

Podiel zhodnocovaného odpadu rastie

Podiel slovenského odpadu zhodnocovaného v cementárňach ako alternatívne palivo pritom kontinuálne rastie.

Cementárne tepelne zhodnocujú alternatívne palivá, vyrobené z nerecyklovateľného odpadu, ktoré musia spĺňať prísne kvalitatívne a ekologické parametre. Tepelná energia z týchto palív je využitá na výrobu cementu a ich nespáliteľná časť (popol) sa stáva integrálnou súčasťou cementu. Aktuálne cementárne využívajú zmesový komunálny odpad len v malej miere, no od roku 2023 má byť povinná jeho „predpríprava“ na ďalšie využitie, čo prinesie aj výrazný nárast využitia lokálneho komunálneho zmesového odpadu.

Bez opatrení sa zväčšujú kopy hodnotnej suroviny

Oceňujeme snahu Ministerstva životného prostredia SR túto otázku riešiť, či už úplným zákazom skládkovania výhrevného odpadu od roku 2027, alebo zavedením spomínanej pred-úpravy komunálneho odpadu od budúceho roku. Naozaj nie je na čo čakať, keďže každý rok bez týchto opatrení len zväčšuje obrovské kopy hodnotnej suroviny, ktorou výhrevná zložka v komunálnom odpade určite je, na skládkach,“ uviedol výkonný riaditeľ Zväzu výrobcov cementu SR Rudolf Mackovič.

Zväz výrobcov cementu SR zastupuje troch výrobcov cementu a slinku – Danucem, Cemmac a Považská cementáreň, ktorí spolu prevádzkujú 4 cementárne, 3 štrkovne, 5 kameňolomov a 28 betonární.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Rudolf Mackovič
Firmy a inštitúcie MŽP Ministerstvo životného prostredia SRZväz výrobcov cementu