V rámci rozpočtu vyčleneného na Fond obnovy Európskej únie má Slovensko podľa Potravinárskej komory Slovenska jedinečnú šancu obnoviť výrobu potravín. Takáto príležitosť sa už nemusí opakovať a PKS preto požaduje, aby časť z týchto finančných prostriedkov bola použitá na obnovu a modernizáciu potravinárskeho odvetvia na Slovensku.
Konštatoval to v piatok pre agentúru SITA prezident PKS Daniel Poturnay. Zároveň dodal, že slovenskí potravinári majú pripravené konkrétne investičné zámery na modernizáciu, ktoré štát zmapoval ešte v závere minulého roku.
„Investície do výroby potravín sú oblasťou, ktorá popri zdravotníctve, školstve, infraštruktúre, vede a výskume, zasiahne každého jedného obyvateľa tejto republiky. Potravinárstvo bolo dlhodobo finančne poddimenzované, čo sa v súčasnej dobe prejavuje v historicky najväčšom a neustále sa zvyšujúcom negatívnom salde zahraničného obchodu s potravinami,“ uviedol Daniel Poturnay.
Príprava Plánu obnovy SR
Slovensko sa musí podľa PKS v najbližších dňoch popasovať s neľahkou úlohou, a to pripraviť Plán obnovy SR a predstaviť zámer na použitie významnej finančnej pomoci z Európskej únie.
Slovenskí potravinári sú rozhorčení, zo zahraničia denne príde až 823 kamiónov plných mäsa a zeleniny
„Vzhľadom na skutočnosť, že výroba potravín bola dlhodobo na pokraji záujmu predchádzajúcich vlád, sme v rámci Európskej únie na chvoste v objeme potravinárskej výroby, a v niektorých dôležitých komoditách, ako je bravčové mäso, ovocie, zelenina, droždie, jedlé oleje, či spracované ovocie a zelenina, sme závislí od dovozu zo zahraničia,“ doplnil Poturnay.
Snaha vytvoriť dostatok pracovných miest
Mimoriadna situácia, ktorú svet zažíval v posledných mesiacoch s koronakrízou podľa PKS ukázala, aká je dôležitá diverzifikácia priemyslu a rozvoj regiónov.
Potravinári, lesníci a prvovýrobcovia dostanú milióny eur, ministerstvo presmeruje nedočerpané financie
„Musíme hľadať spôsoby, ako rozložiť riziko z dopadov ekonomickej krízy a ako vytvoriť dostatok pracovných miest pre našich ľudí na Slovensku. Potravinárska výroba je jedným z riešení, pričom by sme si mali zobrať príklad z iných európskych krajín. Vo viac ako polovici štátov EÚ je potravinárstvo jedným z najväčších zamestnávateľov a najväčším spracovateľským odvetvím, väčším ako automobilový priemysel,“ dodal Daniel Poturnay.
Cieľom je moderné a inovatívne odvetvie
Potravinári majú tú výhodu, že investičnú potrebu do rozvoja odvetvia majú podrobne zmapovanú. V závere minulého roka si dal štát vypracovať komplexnú informačnú databázu pre účely zefektívnenia potravinárskej výroby. Do databázy dodalo informácie 251 potravinárskych podnikov, ktoré tvoria 65,47 % tržieb z celkového odvetvia.
Európska stratégia Z farmy na stôl je ambiciózna, ale pre Slovensko môže mať fatálne dôsledky, tvrdí Halgašová
Potravinári potrebujú v rozmedzí 2 až 5 rokov investovať do svojich podnikov v prepočte na celé odvetvie až 939 miliónov eur. Pri realizácií plánovaných investícií by sa z odvetvia potravinárstva mohlo stať podľa PKS moderné, inovatívne odvetvie so zníženým dopadom na životné prostredie.
Šanca obnoviť výrobu potravín
Investície do technológie výroby počítajú s robotizáciou, nákupom inovatívnych technológií, automatizáciou, či digitalizáciou.
Potravinová sebestačnosť Slovenska pri hydinovom mäse klesá a záporné saldo neustále rastie
V rámci investícií do produktov sa potravinári plánujú zamerať najmä na reformuláciu potravín, výrobu inovatívnych tradičných výrobkov, fortifikácie výrobkov či vývoj výrobkov pre ľudí trpiacich potravinovými intoleranciami a výrobkov určených na osobitné výživové účely. Potravinári majú investičné plány aj v rámci energetického hospodárenia či v oblasti ochrany životného prostredia.
„Rozumne použitými investíciami do potravinárskeho odvetvia máme šancu nielenže obnoviť výrobu potravín na Slovensku, ale aj dostať sa na európsku úroveň,“ uzavrel prezident PKS.
Potravinárska komora Slovenska (PKS) je záujmovým združením právnických osôb, založeným potravinárskymi firmami pôsobiacimi na Slovensku s cieľom spolupracovať pri obhajovaní spoločných záujmov potravinárskeho priemyslu na úrovni štátnych a mimovládnych inštitúcií.
Hlavným poslaním PKS je podpora rozvoja legislatívy, konkurencieschopnosti priemyslu, ochrana spotrebiteľa a životného prostredia, kvalita a bezpečnosť výrobkov, trvale udržateľný rozvoj a v neposlednom rade tiež zdravý životný štýl. PKS pôsobí v Slovenskej republike od septembra 2002.