Za potraviny si priplatia v Taliansku aj Grécku, ale v iných destináciách môžu Slováci výrazne ušetriť

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
nákupný košík, potraviny
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

Z obľúbených dovolenkových destinácií Slovákov v EÚ má v porovnaní so Slovenskom najdrahšie potraviny Taliansko. Vyplýva to z analýzy Slovenského farmárskeho, družstva (SFD), ktorá sa zamerala na Taliansko, Grécko, Chorvátsko, Maďarsko, ČR, Bulharsko a Poľsko.

V Taliansku sú ceny potravín oproti Slovensku podľa posledných údajov Eurostatu a prepočtov SFD o 22,3 % drahšie. V Grécku Slováci nakúpia potraviny za ceny o 13,9 % vyššie ako doma.

Drahšie aj v Chorvátsku

Najmenšie rozdiely na cenovkách potravín v obchodoch by mali Slováci pocítiť v najobľúbenejšej prímorskej dovolenkovej destinácii Slovákov – v Chorvátsku, kde sú v priemere len o necelé 4 % vyššie ako v slovenskej ekonomike.

„Naopak, v prípade všetkých našich susedov nás nákup potravín na dovolenke vyjde na menej ako doma. V Maďarsku a v Českej republike zaplatíme za potraviny v priemere o desatinu menej a v Poľsku dokonca až o 26,5 % menej ako doma. O 19 % sú lacnejšie potraviny aj v Bulharsku,“ uviedla analytička SFD Eva Sadovská.

V Taliansku okrem mäsa drahšieho o 50 % ako na Slovensku, dajú našinci viac aj za chlieb a pečivo, ktoré sú tam drahšie v priemere o 35 %. Aj v Grécku si o približne tretinu priplatia Slováci viac za chlieb a pečivo, ale aj za mlieko, syry a vajcia.

„V Chorvátsku si zas za chlieb a pečivo priplatia o takmer 18 % viac ako u nás, no na druhej strane ryby, ovocie a zelenina sú v priemere lacnejšie ako na pultoch v našich obchodoch. V prípade Bulharska, ale aj našich susedských ekonomík, sú všetky analyzované kategórie potravín lacnejšie ako u nás,“ dodala Sadovská.

Ceny potravín nerastú len na Slovensku

Na Slovensku sú aktuálne podľa údajov Eurostatu z mája 2019 ceny potravín o 4,2 % vyššie ako vlani. Ceny potravín ale nerastú iba na Slovensku. Z analyzovaných krajín zaznamenalo najvýraznejšie medziročné tempo zdražovania potravín podľa SFD Bulharsko, a to o 5,8 %.

Nasledovali Maďarsko a Poľsko s medziročným nárastom cien potravín o 5,4 % a 5,3 %. V ČR zase platia či už dovolenkári alebo domáci za potraviny o 3,1 % viac ako vlani.

„V Taliansku a Grécku je nárast cien najmenej viditeľný, nakoľko cenovky potravín na pultoch ich obchodov sú vyššie ako vlani i ba o 0,5 % a 0,4 %. No a zrejme dobrou správou pre Slovákov dovolenkujúcich v Chorvátsku je fakt, že ceny potravín sú podľa najaktuálnejších štatistík v tejto krajine nižšie ako vlani o 0,6 %,“ uzavrela Sadovská.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Eva Sadovská