Slepačie vajcia za posledný rok zdraželi o 80 percent. Ako sa zmenili ceny ďalších potravín?

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Vajíčka, potraviny
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Slepačie vajcia za posledný rok výrazne zmenili cenu. Kým vo februári 2019 sme za 10 vajec zaplatili 1,43 eura, tento rok vo februári to bolo 3,14 eur.

Zdražovanie sa prejavilo najmä za posledný rok, kedy cena vajec stúpla o 80 percent. V tlačovej správe o tom informoval Štatistický úrad (ŠÚ) SR.

Ako dodal, ľudia si priplatia aj za sladkú Veľkú noc. Cena cukru totiž vo februári dosiahla 1,46 eura za kg, medziročne tak bola vyššia o 74 percent a v porovnaní s februárom 2019 narástla o 116 percent.

Cena vodky, rumu a minerálnych vôd

Stúpla aj cena zemiakov o takmer 50 percent, a tiež cena dusenej bravčovej šunky, údenej slaninky, či klobások a bryndze o približne 30 percent. Cena vodky a rumu stúpla približne o osem percent, minerálna voda o 15 percent, káva o 17 percent.

Produkcia slepačích vajec klesla za posledné tri roky o sedem percent a za posledných päť rokov až o 19 percent.

V prepočte na obyvateľa slovenská produkcia dosahuje niečo vyše 150 kusov vajec za rok. Ako však uviedol ŠÚ SR, priemerný obyvateľ Slovenska bez ohľadu na vek podľa údajov z roku 2021 spotreboval za rok až 226 vajec. Najdôležitejšou potravinou, ale aj dekoráciou symbolizujúcou Veľkú noc je práve slepačie vajíčko.

Spotreba výrobkov z ovčieho mlieka

Ako úrad informoval, v roku 2022 slovenskí farmári vyprodukovali takmer 765 miliónov slepačích vajec. Takmer dve tretiny z nich mali pôvod v hydinárňach na území Nitrianskeho kraja.

„Ďalším symbolom veľkonočných sviatkov je jahňa (baránok). Na slovenských farmách vlani priviedli na svet 138-tisíc jahniat, väčšina však putovala za hranice SR. Hoci obyvateľ SR skonzumuje ročne až 70 kg mäsa, jahňacina tvorí z toho úplne zanedbateľný podiel, len 10 dekagramov na obyvateľa za rok,“ uviedol úrad s tým, že obľúbenými veľkonočnými potravinami sú aj produkty z ovčieho mlieka. Za rok 2022 sa podľa informácií ŠÚ SR chovalo 260-ticíc oviec. Ich počet postupne klesá.

Slovenské farmy zároveň vyprodukovali viac ako 11,7 tisíca ton ovčieho mlieka. „Takmer tri štvrtiny z tohto objemu predali chovatelia nákupcom mlieka. Vo vlastných prevádzkach spracovali iba niečo viac ako pätinu z tohto objemu a vyrobili tak 547 ton ovčieho syra,“ doplnil úrad.

Úrad ďalej uviedol, že producenti v SR podľa údajov z roku 2021 vyrobili celkovo 272 ton ovčieho tvarohu či syra a vyše 4 400 ton bryndze. Aj spotreba výrobkov z ovčieho mlieka je však pomerne nízka, a to 2,4 kilogramu na obyvateľa, pričom celková spotreba mlieka a výrobkov z neho predstavuje až 190 kilogramov.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať