PMÚ potvrdil pokutu pre Agrofert za neoznámenie koncentrácie vo výške 21 miliónov eur

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Budova Protimonopolného úradu
Protimonopolný úrad SR (PMÚ SR). Foto: ilustračné, SITA/Tomáš Benedikovič
Tento článok pre vás načítala AI.
  • aktualizované 8. októbra, 11:45

Rada Protimonopolného úradu SR (PMÚ) potvrdila predchádzajúce rozhodnutie úradu, ktorým uložil spoločnosti Agrofert pokutu vo výške 21 mil. eur. Ako na tlačovej besede informovali predstavitelia PMÚ ide o tretiu najvyššiu pokutu uloženú úradom za celú dobu jeho existencie.

Pokuta

Agrofert má aktuálne 60 dní na to, aby pokutu zaplatil, respektíve môže podať žalobu voči rozhodnutiu na správny súd.

„Táto pokuta bola uložená za neoznámenie koncentrácie, ktorou Agrofert získal kontrolu nad dvomi konkurenčnými pekárňami,“ priblížil predseda PMÚ Juraj Beňa.

Úrad podľa neho v správnom konaní preukázal, že spoločnosť nadobudla kontrolu nad dvomi pekárňami, jednou z nich bola Prvá bratislavská pekárenská so sídlom v Bratislave, druhou Peza v Žiline, v septemberi 2013.

Snaha obísť zákon

„V snahe obísť zákon však Agrofert formálne nadobudol tieto pekárne postupne, pekáreň v Bratislave v roku 2013 a pekáreň v Žiline v roku 2016,“ dodal.

Podľa zákona sa totiž viacero koncentrácií uskutočnených do dvoch rokov medzi tými istými podnikateľmi posudzuje spoločne ako jedna.

„Nadobudnutie oboch pekární naraz, respektíve do dvoch rokov, by preto vzhľadom na výšku spoločných obratov podliehalo posúdeniu zo strany PMÚ, ktorému sa Agrofert pokúsil vyhnúť,“ vyhlásil Beňa. Dôkazy však podľa neho ukázali, že Agrofert nadobudol obe pekárne súčasne v roku 2013.

Zakázaná transakcia

Dôležité je aj to, že Agrofert sa obe pekárne pokúsil získať už v roku 2011, no PMÚ transakciu zakázal. „Skutočnosť, že spoločnosť si bola plne vedomá predchádzajúceho negatívneho stanoviska PMÚ k akvizícii oboch pekární, bola zohľadnená pri výške pokuty,“ dodal predseda úradu. Tento prípad považuje za dôležitý z viacerých uhlov pohľadu.

„Ak podnikatelia obchádzajú svoje povinnosti voči PMÚ a nenahlásia plánované akvizície, môže to viesť k rôznym negatívnym efektom,“ priblížil. Obzvlášť citlivé je to práve v oblasti potravinárstva.

Pre Agentúru SITA v reakcii na rozhodnutie PMÚ reagoval Pavel Heřmanský, hovorca spoločnosti Agrofert.

„Rozhodnutie považujeme za chybné a nezákonné. Názory Protimonopolného úradu uvedené v rozhodnutí odporujú uskutočnenému dokazovaniu a skutočnému stavu veci a sú výsledkom nesprávneho právneho posúdenia a prekročením právomocí úradu. Nakoľko rozhodnutie PMÚ je nesprávne a poškodzuje našu spoločnosť, podáme voči nemu žalobu,“ uviedol Heřmanský.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Juraj Beňa
Firmy a inštitúcie AgrofertProtimonopolný úrad (PMÚ) SR