Pri minuloročnej priemernej nákupnej cene takmer 32 centov na kilogram mlieka prvovýrobcovia zaznamenali podľa Slovenského zväzu prvovýrobcov mlieka stratu v priemere 8 centov na kilogram mlieka.
Nákupné ceny mlieka sa mierne zotavili, avšak ešte stále nie sú na úrovni, ktoré by pokrývali náklady na jeho výrobu. Tvrdí to Slovenský zväz prvovýrobcov mlieka. Slovenský sektor mlieka zažil podľa zväzu za posledných desať rokov tri mliečne a jednu maslovú krízu. Spoločným menovateľom všetkých boli veľké straty chovateľov dojníc, ktoré si vybrali svoju daň a prežili podľa zväzu len tí najsilnejší. „Až 37 percent, teda viac ako jedna tretina, išla z kola von,“ uvádza zväz.
Pri minuloročnej priemernej nákupnej cene takmer 32 centov na kilogram mlieka prvovýrobcovia zaznamenali podľa zväzu stratu v priemere 8 centov na kilogram mlieka. „Len vďaka celkovej podpore z EÚ a zo štátu, ktorá v priemere dosiahla necelých 5 centov na kilogram mlieka, sa podarilo slovenským prvovýrobcom mlieka znížiť stratu na 3 centy na každý kilogram mlieka. Šťastnejšie podniky, ktoré mali buď nižšie náklady, alebo zaznamenali zisk z rastlinnej výroby, si vykryli stratu z predaja plodín. Tí menej šťastní sa rozhodujú skončiť s výrobou mlieka,“ povedala riaditeľka Slovenského zväzu prvovýrobcov mlieka Margita Štefániková.
Lepší v Európe
Štatistické porovnania podľa zväzu potvrdzujú, že slovenskí chovatelia patria k tým lepším v Európe. „Každoročne navštevujeme mliečne farmy našich európskych kolegov a otvorene hovoríme o číslach. Ani oni nevedia vyrobiť mlieko lacnejšie ako my. Utvrdzujeme sa v tom, že sme konkurencieschopní, čo sa týka výšky nákladov, ale našu konkurencieschopnosť oslabujú nižšie nákupné ceny, a tiež nižšie dotácie,“ uviedol predseda Slovenského zväzu prvovýrobcov mlieka Alexander Pastorek.
Sektor prvovýroby mlieka je podľa zväzu oslabený z predchádzajúcich kríz. „Bolo by potrebné, aby sme boli schopní pokryť aspoň výrobné náklady, čo pri priemernej strate 3 centy na kilogram mlieka a dodávkach vyše 800 miliónov kilogramov predstavuje takmer 25 miliónov eur,“ uviedol Pastorek. Pri nastavovaní nového programovacieho obdobia na roky 2021 – 2027 prvovýrobcovia aj spracovatelia mlieka dúfajú, že sa bude prihliadať aj na nevyhnutnosť investícií a inovácií prvovýrobných a spracovateľských prevádzok.