Domácej múky bude dostatok, slovenskí mlynári majú optimálne zásoby potravinárskej pšenice i ďalších obilnín

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
POĽNOHOSPODÁRSTVO: Žatva na poliach
Pšenica na poliach pre žatvou. Foto: SITA/Martin Havran
Tento článok pre vás načítala AI.

Slovenskí mlynári už majú nakúpené takmer ideálne zásoby potravinárskej pšenice i ďalších obilnín. Slovenskí spotrebitelia tak budú mať dostatok múky vyrobenej z obilia vypestovaného na domácich poliach až do budúcoročnej žatvy.

Slovenská spoločnosť mlynárov (SSM) zároveň informovala, že tlak dovozu múky z Ukrajiny do Európskej únie rastie. Generálny sekretár SSM Milan Lapšanský uviedol, že dovoz múk na Slovensko zo zahraničia stúpa vždy najmä v predvianočnom období.

Slovensko je sebestačné

Obchodníci každoročne dovezú na Slovensko približne 81-tisíc ton múky, ktorej hodnota presahuje 30 miliónov eur,“ uviedol s tým, že v tomto produkte je pritom Slovensko sebestačné.

Slovenskí mlynári sú však primerane zásobení obilím zo slovenských polí. Až do žatvy tak bude dostatok slovenskej múky,“ ubezpečil Lapšanský.

Európska komisia očakáva, že v hospodárskom roku 2023/2024 sa Ukrajina stane najväčším importérom pšeničnej múky na spoločný európsky trh s podielom presahujúcim 35 % a predbehne Veľkú Britániu.

Na Slovensku aktuálne platí zákaz dovozu pšeničnej múky a pšenice z Ukrajiny až do odvolania,“ pripomenul generálny sekretár mlynárov.

Ročná spotreba múky

Spotreba múk na Slovensku celoročne dosahuje okolo 64 kilogramov pšeničnej múky, 2,5 kilogramu ražnej múky a 1,5 kilogramu krúpov, krúpkov a ovsených vločiek a 1,2 kilogramu kukuričnej krupice na obyvateľa. V Európskej únii sa ročne spotrebuje celkovo cez 40 miliárd ton múky. Najväčšími spotrebiteľmi sú Nemecko, Taliansko a Francúzsko.

Slovenské mlyny vyrobia ročne viac než 300-tisíc ton pšeničnej a 13-tisíc ton ražnej múky, ktoré sú najvýznamnejšími produktami mlynského priemyslu na Slovensku,“ poznamenal Lapšanský. Slovenskí spotrebitelia podľa neho budú môcť siahnuť po slovenskej múke vo všetkých obchodných sieťach, ktoré zásobujú.

Pri múkach označených Značkou kvality SK garantuje výrobca pôvod pšenice zo Slovenska a jej proces výroby podlieha vyššej frekvencii kontrol priamo vo výrobných závodoch. Tie vykonáva Štátna veterinárna a potravinová správa,“ dodal Lapšanský. Značku kvality SK udeľuje Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Milan Lapšanský
Firmy a inštitúcie EK Európska komisiaEU Európska úniaMPRV Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SRSlovenská spoločnosť mlynárovŠtátna veterinárna a potravinová správa SR