Spotrebiteľské ceny na Slovensku zaznamenali v decembri podľa údajov Štatistického úradu medzimesačný pokles o 0,4 %. Je to najvýraznejší pokles za posledných osem a pol roka. Analytik Národnej banky Slovenska (NBS) Branislav Karmažin uviedol, že pod decembrový pokles cien sa podpísal najmä prudký pokles cien potravín.
„Bol to najväčší decembrový pokles cien potravín v histórii zisťovania cien od roku 1996,“ vysvetlil Karmažin. Napriek tomu boli decembrové ceny medziročne vyššie o 2,9 %. Priemerná inflácia za rok 2024 dosiahla 2,8 %.
Predpovede analytikov
Analytici predpokladajú, že inflácia v roku 2025 prekoná 4 %. Za kľúčové faktory považujú konsolidačné opatrenia vlády, zvýšenie DPH, zavedenie nových daní a pretrvávajúce jadrové inflačné tlaky. Marián Kočiš zo Slovenskej sporiteľne uvádza, že ceny potravinových komodít na svetových burzách v decembri síce zaznamenali medzimesačný pokles, avšak rastúce náklady firiem, ako aj zavedenie vyššej DPH a dane z finančných transakcií, budú tlačiť ceny hore.
Minister Takáč robil kontrolný nákup a porovnal ceny s minulým rokom. (Ne)prekvapilo vás, o koľko eur menej zaplatil? - VIDEO
Tomáš Boháček z 365.bank rovnako očakáva obnovenie rastu cien od januára, a to najmä kvôli zvýšeniu nákladov a zavedením transakčnej dane. „Pri našom spotrebiteľskom koši, kde potraviny tvoria väčšinu výdavkov, bude rast inflácie pozvoľný, ale postupne bude rásť,“ uvádza Boháček.
Koncoročné zvoľnenie inflácie bolo dočasné
Podľa Ľubomíra Koršňáka z UniCredit Bank bolo koncoročné zvoľnenie inflácie dočasné a očakáva zrýchlenie rastu cien už v januári. Konsolidačný balíček s vyššou DPH, spotrebnými daňami a novou daňou z cukru bude mať na infláciu výrazný vplyv.
Znížili sa pre novú DPH ceny potravín? Všetko ide hore a všetko ešte pôjde hore, tvrdí nakupujúca
Súčasný tlak by mohla zmierniť vyššia konkurencia na trhu po vstupe nového diskontného reťazca. Analytici zároveň upozorňujú na nové výzvy pre slovenskú ekonomiku, najmä v oblasti zahraničného obchodu a automobilového sektora, ktorý čelí konkurencii z Číny a potenciálnym americkým clám. Pre Slovensko tak zostáva dôležitým sledovať ďalšie vládne kroky, ako aj vývoj vonkajších faktorov, ktoré môžu ovplyvniť ekonomické prostredie.