Pomoc odkázaným, chudobným a pracovníkom v prvej línii spojila odvekých rivalov. Obchodné reťazce aj výrobcovia potravín sa rozhodli darovať tony potravín a drogérie zdravotníkom, sociálne slabým rodinám a charitatívnym organizáciám.
Reagovali tak na dôsledky pandémie, ako aj na výzvu hlavy štátu pomôcť ľuďom v núdzi. Potraviny poputovali zdravotníckemu personálu priamo v regiónoch alebo budú rozdané prostredníctvom Potravinovej banky Slovenska (PBS).
Kollárovci sa spolčili s reťazcami. Proti Mičovskému a domácim výrobcom
Pomoc reťazcov
Obchodné reťazce sa v čase pandémie COVID-19 zaviazali navýšiť existujúcu potravinovú pomoc o 170 ton. Z takéhoto množstva potravín je možné pripraviť 425-tisíc porcií jedla. Sľúbili to prezidentke Zuzane Čaputovej.
„Pre ľudí, ktorí sa ocitli v zložitej životnej situácii, darujeme cestoviny, múku, strukoviny, cukor či trvanlivé mlieko,“ konkretizoval pre portál NášVidiek generálny riaditeľ spoločnosti BILLA Dariusz Bator.
Samotná firma od 1. marca rozšírila distribúciu potravinovej pomoci na všetkých svojich 155 supermarketov po celom Slovensku. Reťazec podporuje aj osamelých seniorov, deti ohrozené násilím a komunitu nevidiacich.
„V rámci projektu chlebodarca venujeme cent z každého predaného chleba zdravotne znevýhodneným rodinám, jednorodičovským domácnostiam alebo ľuďom v ťažkej sociálnej situácii,“ doplnila hovorkyňa Billa Kvetoslava Kirchnerová.
Dar od výrobcov
Potravinová banka takúto iniciatívu reťazcov privítala. Doterajšiu potravinovú pomoc rozšíri. „Prostredníctvom našich partnerských organizácií a dobrovoľníkov budeme vedieť doručiť potraviny ešte väčšiemu počtu ľudí v núdzi ako doteraz,“ povedal koordinátor pre externú spoluprácu v PBS Michal Šľachta.
Svoju ruku k dielu priložili aj výrobcovia potravín a poľnohospodári. Prostredníctvom svojej stavovskej Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) darovali zdravotníkom celkovo 23 ton výrobkov.
Ľudia vyhodia takmer miliardu ton jedla ročne. Ako plytvajú potravinami Slováci
„Zdravotníctvo a agropotravinárstvo sa nachádzajú v kritickej situácii. Projektom darovania potravín sme chceli nielen poďakovať, ale aj ukázať, že domáci producenti potravín stále vedia vyrábať zdravé výrobky,“ vysvetlila hovorkyňa SPPK Jana Holéciová.
Záujem darovať zdravotníkom potraviny mal medzi farmármi veľký ohlas. Zapojili sa najmä regionálni producenti. Obdarovali zamestnancov nemocníc, regionálnych úradov verejného zdravotníctva, mobilných odberových miest, domovov sociálnych služieb, detských domovov a charity.
„Kým ešte máme svoje potraviny, radi ich rozdáme tým, ktorí si to skutočne zaslúžia,“ zhodnotil aktivity SPPK jej predseda Emil Macho.
Portál NášVidiek.sk oslovil aj reťazec Lidl, do uzávierky neodpovedal.