Každý Európan podľa štatistík vyprodukuje ročne takmer 190 kilogramov odpadu iba z rôznych obalov. Podľa Európskeho parlamentu lámeme rekordy, a preto europoslanci schválili zákaz predaja jednorazových plastových tašiek.
Zároveň chcú, aby si zákazníci nosili do obchodov vlastné nádoby na potraviny. Informuje TV Joj na svojej stránke Noviny.sk. Predajcovia tak budú musieť akceptovať, ak si niekto napríklad príde načapovať do vlastnej fľašky.
V Dunaji je viac plastov ako rýb
„Je stará známosť, že v Dunaji je dnes viac plastových odpadov ako rýb a pritom naozaj mnohé sú úplne zbytočné,“ ozrejmil podpredseda európskeho parlamentu Martin Hojsík (PS, RE).
Štát čoskoro zriadi špeciálnu webstránku, umožní porovnávať ceny základných potravín
Keksíkom balených po jednom či niektorým pridávaným chemikáliám v jednorazových plastoch by tak malo odzvoniť. O ich zákaze hovorí nová, takzvaná obalová legislatíva.
„Potom ďalšia vec sú jednorazové obaly, s ktorými chce EÚ skoncovať do roku 2030,“ uviedol europoslanec Robert Hajšel (SD). „Je kľúčové to, aby sme predražili tie obaly, ktoré škodia životnému prostrediu,“ dodal europoslanec Eugen Jurzyca (SaS, ECR).
Výnimka pre malé jedálne
Sľubujú si od toho, že by odradili ľudí od ich používania. Výnimku by však mali dostať malé prevádzky jedální.
Prístup k potravinám v menších obciach je obmedzený, strana Hlas-SD pred voľbami sľubovala zaviesť štátnu podporu
„Nie je riešením presedlať z jednorazových plastov na jednorazový papier, pretože treba mať na mysli aj to, že ten papier sa vyrába zo stromov,“ zdôraznil europoslanec Michal Wiezik (PS, RE).
„Každopádne smerom, že chceme redukovať plasty a obaly je podľa mňa správny a naozaj by sme sa mali zamyslieť nad tým, čo je a čo nie je možné urobiť,“ informovala europoslankyňa Katarína Roth Neveďalová (SMER-SD).
Viac si o zákaze prečítajte na stránke Noviny.sk.