Voľby by sa skončili patom. Prieskum ukázal, že koalícia by sa skladala ťažko

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
VLÁDA: Rokovanie s predsedami opozície
Sprava: Člen predsedníctva PS a expert na verejné financie Štefan Kišš a predseda strany Progresívne Slovensko (PS) Michal Šimečka. Foto: SITA/Milan Illík.
Tento článok pre vás načítala AI.

Ak by sa parlamentné voľby konali v novembri, vyhralo by ich hnutie Progresívne Slovensko so ziskom 21,2 percenta hlasov. Vyplýva to z prieskumu agentúry AKO, ktorý zrealizovala pre TV JOJ na reprezentatívnej vzorke 1 000 respondentov od 12. do 20. novembra. Tesne druhá by skončila strana Smer-SD, ktorú by volilo 20,7 percenta voličov.

Kto by sa nedostal do parlamentu?

Na treťom mieste je už stabilne strana Hlas-SD, ktorú by si vybralo 14,7 percenta respondentov. Do Národnej rady by sa ešte dostali strany Sloboda a Solidarita (6,9 percenta), Kresťanskodemokratické hnutie (6,7 percenta), hnutie Slovensko (6,6 percenta) a Republika (5,9 percenta).

Pred bránami parlamentu by zostali Slovenská národná strana (4,7 percenta), Demokrati (4,1 percenta), Maďarská aliancia (3,7 percenta) a Sme rodina (3,6 percenta). Spolu 15,6 percenta oslovených sa nevedelo rozhodnúť, ktorú stranu by volili.

Ďalších 12,6 percenta deklarovalo, že by voliť neišli a 4,2 percenta respondentov na otázku odmietlo odpovedať.

Koalícia by sa skladala ťažko

Ak by voľby dopadli tak, ako ukázal prieskum, Progresívne Slovensko by získalo 39 poslaneckých mandátov, Smer 37 a Hlas 27.

Strany SaS, KDH a hnutie Slovensko by mali zhodne po 12 poslancov a Republika by v pléne obsadila 11 kresiel.  Prípadnej koalícii Progresívne Slovensko – SaS – hnutie Slovensko – KDH by chýbal do získania väčšiny v NR SR, teda 76-ky, jeden poslanec.

Aj prípadná koalícia Smer – Hlas – Republika by mala spolu len 75 poslancov.

Ako sa hlasuje v regiónoch?

V Bratislavskom, Nitrianskom a Prešovskom kraji by podľa výsledkov prieskum vyhralo PS, v Žilinskom, Trenčianskom, Trnavskom a Banskobystrickom by zvíťazil Smer. V Košickom kraji by ľudia volili najviac Hlas.

Progresívne Slovensko má nadpriemerný výsledok u mladších vekových kategórií 18 – 33 rokov, ako aj v kategórii 34 – 49 rokov a tiež u vysokoškolsky vzdelaných ľudí a stredoškolsky vzdelaných s maturitou. Pri najnižšom dosiahnutom vzdelaní dominuje Smer a Hlas.

Z pohľadu pohlaví sú výsledky veľmi podobné, 21 percent mužov by volilo PS a 19 percent Smer, u žien by volilo 22 percent Smer a rovnako 22 percent PS.

Viac z prieskumu agentúry AKO sa dočítate na spravodajskom webe TV Joj, noviny.sk.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Agentúra AKOHlas-SDHnutie RepublikaKDH Kresťanskodemokratické hnutieMaďarská alianciaMatovičovo hnutie SlovenskoProgresívne Slovensko (PS)SaS Sloboda a SolidaritaSme rodinaSMER-SDSNS Slovenská národná stranaStrana Demokrati