Ministerstvo práce pripúšťa, že pri vyššej minimálnej mzde bude rásť aj daňové zaťaženie. Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR tak reagovalo na komentáre analytikov, ktorí poukazujú na to, že zvyšovanie minimálnej mzdy na 60 % z priemernej mesačnej mzdy nebude tak nápomocné, ako sa hovorí. Analytik z INESS Róbert Chovanculiak zdôraznil, že ak Národná rada SR schváli zvýšenie minimálnej mzdy, od roku 2026 ju síce budeme mať o 26 eur vyššiu, ale mzdové náklady narastú o 57,6 eur.
Minimálna mzda ako nástroj nemôže zvyšovať blahobyt, ale len prerozdeľovať chudobu, tvrdí analytik
„Vzhľadom na to, že nezdaniteľná časť základu dane je naviazaná na hodnotu životného minima a výška minimálnej mzdy vychádza z hodnoty priemernej mzdy, môžu sa vyskytovať nesúlady v raste minimálnej mzdy a daňového zaťaženia. Tento jav sa týka všetkých daňovníkov, ktorí platia dane z príjmov zo závislej činnosti, a je spôsobený tým, že valorizácia životného minima je počítaná na základe rastu životných nákladov nízkopríjmových domácností, ktorý je spravidla nižší ako rast priemernej mzdy,“ uviedol rezort práce.
Napriek tomu ministerstvo trvá na tom, že zvyšovanie minimálnej mzdy pomáha ľuďom s najnižšími príjmami a zároveň tlačí na rast miezd ako takých.