Verejné financie Slovenska sa nachádzajú v pásme vysokého rizika. Rada pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ) predložila 30. augusta do Národnej rady SR Správu o hodnotení plnenia pravidiel rozpočtovej zodpovednosti a pravidiel rozpočtovej transparentnosti za rok 2023.
Verejné financie sú naďalej hlboko v pásme vysokého rizika
Podľa správy hlavný cieľ rozpočtovej zodpovednosti, dosiahnutie udržateľných verejných financií, nebol dosiahnutý.
Inflácia je na najvyššej úrovni tohto roka, hranicu troch percent by však podľa analytikov prekročiť nemala
Ukazovateľ dlhodobej udržateľnosti dosiahol 6,2 % HDP, čo znamená, že verejné financie sa nachádzajú v pásme vysokého rizika. Napriek začatým konsolidačným opatreniam v roku 2023, neboli tieto opatrenia dostačujúce a ukazovateľ zlepšili len o 0,1 % HDP.
„Verejné financie sú tak naďalej hlboko v pásme vysokého rizika a bezodkladne vyžadujú ozdravenie,“ upozornila RRZ. Účinná implementácia konceptu výdavkových limitov, prijatého v roku 2022, mohla pomôcť zlepšeniu stavu, avšak k tomu nedošlo.
Nové európske pravidlá
Naopak, v roku 2024 došlo k zmene zákona, ktorý zrušil národné výdavkové limity a nahradil ich európskymi pravidlami, čo podľa RRZ predstavuje riziko, že nebudú dostatočne účinné pre nevyhnutné ozdravenie verejných financií.
Ako efektívne pracovať s osobnými financiami a správne nastaviť rodinný rozpočet? Rady od odborníka na financie
V roku 2023 výška dlhu prekročila najvyššie, piate sankčné pásmo dlhovej brzdy. Najprísnejšie sankcie sa však neuplatňujú z dôvodu 24-mesačnej výnimky po voľbách do NR SR. „Je nevyhnutné dosiahnuť široký politický konsenzus a pristúpiť k modernizácii konceptu dlhovej brzdy, aby lepšie reflektovala potrebu efektívneho riadenia likvidity,“ uzavrel predseda RRZ Ján Tóth.