Vianoce pomaly klopú na dvere, čo nie je len dôkazom dátumu v kalendári, ale napríklad aj postupne sa plniacimi obchodnými centrami.
Dôležité je však svojich blízkych počúvať a vnímať, čo si želajú. Vyhneme sa tak zbytočným výdavkom za putovné gýče v podobe na poslednú chvíľu kúpenej sošky Adonisa, ktorú naša príbuzná s rozpakmi odloží skôr, než ju celú rozbalí.
Je dobré spraviť si orientačný rozpočet a pozrieť sa, čo na to bankové konto. Neprekračujte svoje limity. Žiť na dlh je dnes populárne, ale vždy zvážte svoje možnosti. Ľudia, ktorí si odkladali peniaze priebežne počas roka, pociťujú tlak iba minimálne.
Vianoce na dlh?
No obdobie Vianoc je niečo extra, kedy spotrebitelia ľahšie podľahnú atraktívnej ponuke finančných spoločností. Cieľom je získať peniaze okamžite.
Takéto správanie síce vykryje na krátky čas finančnú núdzu, no s príchodom prvej splátky a úrokov prichádza vytriezvenie, ktoré dokáže narušiť rodinný rozpočet a skomplikovať spravovanie osobných financií.
Slováci sa na Vianoce rekordne zadlžujú, aké sú riziká a kde vziať peniaze na darčeky?
V prípade, že bude klient chcieť v budúcnosti riešiť vážnejšiu situáciu, ako napríklad bývanie, nezmyselné krátkodobé úvery situáciu naozaj skomplikujú. Na vianočné nákupy môže človek použiť napríklad kreditnú kartu, kedy pri platení používa peniaze banky. Tá sa oplatí najmä v prípade, ak nejde o veľké investície. Ak minuté finančné prostriedky vráti klient v bezúročnom období, používa peniaze bez žiadneho úroku.
S blížiacimi sa sviatkami pribúdajú podvody pri online nákupoch, obeťou sa môže stať každý
Ako hovorí finančná expertka zo spoločnosti Simplea Jana Počarovská, nemali by sme kupovať veci, ktoré nepotrebujeme. A ak si už aj musí niekto vziať pôžičku, mal by a poradiť s odborníkom a nemal by sa v obchode nechať nahovoriť na okamžité podpísanie úveru.
Finančné miery
Základom finančného zdravia je podľa finančnej expertky zlaté pravidlo 10-20-30-40. Podľa tohto pravidla by 40 % nášho čistého príjmu malo pokrývať bežnú spotrebu domácnosti vrátane výdavkov spojených s vianočným nakupovaním.
Maximálne 30 % z príjmov majú tvoriť splátky všetkých úverov, hypotéky, lízing a podobne. Až tretinu príjmov by sme si mali odkladať, pričom 20 % by malo smerovať do aktív a 10 % by sme mali mať uložené na krátkodobom sporení, aby sme ich mali ľahko dostupné pre prípad potreby.
O svoje finančné zdravie by mali podľa Jany Počarovskej dbať rovnako mladí ako starší. „Mať svoje financie pod kontrou a mať finančnú rezervu je tým najlepším darčekom, aký na Vianoce môžete dať sami sebe i svojim najbližším. Ak sa vám niečo stane, určite to oceníte viac ako nový televízor či kávovar,“ dodala Jana Počarovská.
Pozor na poplatky
Slováci dlhodobo v prieskumoch pre Partners tvrdia, že nechcú Vianoce na dlh. I napriek tomu takmer pätina opýtaných v aktuálnom vianočnom prieskume by nemala problém peniaze si požičať, aby urobili radosť darčekom.
Ako hovorí analytik z portálu Finančný kompas Matej Dobiš, pozor treba dávať najmä pri poplatkoch a úrokových sadzbách. Pri spotrebných úveroch zaplatíme za darček pre úroky v priemere o 9 % viac. Pri nebankovkách začínajú úroky vysoko, približne od 20 %. Nemenej preplatíme pri povolenom prečerpaní alebo pri kreditnej karte, ak nevrátime peniaze späť v termíne.
„Najvyšší úrok pri povolenom prečerpaní je 19,9 % a najdrahšia kreditná karta má úrokovú sadzbu až 24,9 %. Darček by sa vám tak predražil až o štvrtinu,“ vysvetľuje Dobiš. Zároveň dodáva, že počas sviatkov je zvýšený počet podvodov, preto je pri nákupe online dôležité preveriť si cenu na rôznych weboch, overiť si pravosť webu, čítať obchodné podmienky a cez vyhľadávače si zistiť referencie na e-shop. Pozor aj na podvodné maily a sms.
Myslite na sviatky vopred
Vianočné sviatky sú tu v rovnakom čase každý rok a mali by sme na ne myslieť už v predstihu. „V prípade potreby odporúčame, aby si spotrebitelia popri pravidelnom vytváraní finančnej rezervy každý mesiac odkladali bokom aj finančné prostriedky určené práve na sviatky a nákupy s nimi spojené,“ hovorí analytička Wood & Company Eva Sadovská.
Spotrebitelia sú už viac ako rok a pol svedkami vysokej inflácie v krajine. To môže vplývať aj na nákupy súvisiace s vianočnými sviatkami. Pre viaceré domácnosti je aktuálne zdražovanie podľa Sadovskej doslova devastačné. Ide predovšetkým o nízkopríjmové domácnosti, domácnosti nezamestnaných, jedného rodiča s deťmi, seniorov či domácnosti s telesne znevýhodnenými členmi.
Oproti minulému roku nastala zmena aj pri efekte tzv. odloženej spotreby. Vlani využívali Slováci pri nákupoch, nielen predvianočných, tzv. vynútené úspory. Išlo o také finančné prostriedky, ktoré si ušetrili počas pandemických lockdownov z predchádzajúcich dvoch rokov 2020 a 2021. V aktuálnom roku 2023 sa už však tento vankúš úspor podľa analytičky vyčerpal, a to sa prejavilo aj na slabšej spotrebe domácností.
Odporúčania:
- Zvážte si, či krátkodobý úver naozaj potrebujete a či mesačné plátky s ním súvisiace nezaťažia váš rozpočet po Vianociach ešte viac.
- Vždy sa pýtajte v banke aj nebankovej spoločnosti na ročnú percentuálnu mieru nákladov. Je najlepším ukazovateľom toho, koľko vás bude úver celkovo stáť. Zohľadňuje totiž všetky poplatky a splátky, ktoré sú na úver naviazané.
- Pri kúpe tovaru na splátky si porovnajte cenu vo viacerých obchodoch. Následne si overte, aká by bola konečná cena a o koľko tovar preplatíte.
- Pri kreditnej karte si dôsledne sledujte bezúročné obdobie.
- Skontrolujte si, či na vašom bežnom účte máte „ako bonus“ nastavené povolené prečerpanie. V prípade že áno, dôkladne si zvážte, či sa vám oplatí ho využívať.