Väčšina domácností na Slovensku má zdravý pohľad na vytváranie finančnej rezervy a úspor a až 83 % ľudí považuje za správne odkladať si na dôchodok. Vyplýva to z reprezentatívneho výskumu, ktorý pre spoločnosť Simplea zrealizovala spoločnosť MindBridge Consulting.
Na druhej strane však 39 % z respondentov s nižším stupňom dosiahnutého vzdelania uviedlo, že na dôchodok nie je potrebné sporiť si. Takýto postoj zastávali aj opýtaní s najnižším príjmom v domácnosti. Tieto dve skupiny sa spoliehajú na štát.
Záujem o investovanie
V porovnaní s minulým rokom stúpol záujem klientov o investovanie. So zvýšeným záujmom sa však zintenzívnili aj pokusy zlákať ľudí na investovanie do dlhopisov zle zabezpečených firiem alebo do tzv. unikátnych investičných príležitostí. Neskúsení investori sa tak v niektorých prípadoch nechali zlákať prísľubom vysokého zhodnotenia, niekedy vyššieho ako 20 %.
Slováci podceňujú správu peňazí. Prečo sa oplatí prehodnotiť svoje sporiace účty?
„Ak vám niekto sľubuje takto vysoké zhodnotenie, treba sa mať na pozore. Môže totiž ísť o hazard s vlastnými úsporami. Takéto prísľuby typicky indikujú podvod, prehnaný optimizmus alebo neskúsenosť poskytovateľa investícii,“ upozorňuje investičný analytik finančno-poradenskej spoločnosti Simplea Adrián Šajánek.
Podľa jeho slov sa v poslednom období stupňuje tlak podvodníkov a tzv. odborníkov, ktorí veria, že investíciám rozumejú aj bez dlhoročných skúseností lepšie, než celý finančný trh.
Prehnane vysoké výnosy
„Klientov kontaktujú telefonicky alebo emailom, ponúkajú im tzv. unikátne investičné príležitosti a sľubujú im prehnane vysoké výnosy z investovania napríklad do známych svetových spoločností. V takýchto prípadoch však ide o riskantné investovanie tzv. stávku na jedného koňa a celý úspech,“ hovorí Šajánek. Podľa jeho slov môže byť pre neskúseného investora náročné rozoznať podvodníka od kvalifikovaného finančného poradcu.
Finančný stres najviac postihuje ľudí s nižšími príjmami. Čo môže prispieť k jeho zníženiu?
Na začiatku investovania preto odporúča neinvestovať cez email či telefón, ale zvoliť radšej osobné stretnutie s finančným poradcom, ktorý svoju kvalifikáciu preukáže certifikátom Národnej banky Slovenska, históriou fungovania v odbore investícií a dôveryhodnou spoločnosťou, ktorá za poradcom stojí.