Vo februári pokračovalo prepisovanie historických maxím na Wall Street, v Európe a prvýkrát po 34 rokoch sa na nové rekordné úrovne dostali aj japonské akcie.
Prevažovali očakávania
Na trhoch prevažovali očakávania oživenia ekonomického rastu, ústupu inflácie, uvoľnenia menovej politiky a rastu biznisu v oblasti umelej inteligencie. Uviedli to analytici J&T banky.
Dlhopisové výnosy sa vo februári posúvali na vyššie úrovne. Šance na skoré a rázne znižovania úrokových sadzieb centrálnymi bankami totiž podľa analytikov klesali pri zverejňovaní solídnych makroekonomických údajov pri raste inflačných rizík.
Medziročná inflácia v eurozóne sa vo februári spomalila, zmiernila sa aj na Slovensku
Zlato sa väčšinu času držalo nad dvetisícdolárovou hranicou. Obchodníci síce začali počítať s tým, že menová politika hlavných centrálnych bánk ostane dlhšie reštriktívna, ale dolár mal skôr tendenciu oslabovať sa.
Prvé náznaky zlepšenia globálnej ekonomiky
„Ropa sa posunula na trojmesačné maximá, za čím v rozhodujúcej miere stálo rastúce napätie na Blízkom východe,“ uviedli analytici analytici Stanislav Pánis a Patrik Hudec.
Európska centrálna banka volí opatrný postup, analytici však očakávajú prvý pokles sadzieb v blízkej budúcnosti
Tejto komodite podľa nich pomohlo aj zverejnenie makrodát, ktoré signalizujú prvé náznaky zlepšenia globálnej ekonomickej aktivity.
Oživenie ekonomiky bude len postupné, RRZ očakáva pre vysoký počet žiadostí o predčasný dôchodok pokles zamestnanosti
Dolár zastavil trend posilňovania voči košu hlavných svetových mien. Podľa analytikov sa pod to podpísala konštruktívna nálada na finančných trhoch, náznaky stabilizácie ekonomického vývoja mimo Spojených štátov, ako aj presvedčenie, že Federálny rezervný systém bude prvou z hlavných svetových centrálnych bánk, ktorá začne uvoľňovať menovú politiku.